UPS: Održiva logistika i pametno punjenje

UPS, član IRU, jedna je od najvećih svetskih kompanija za transport i logistiku. Samo u 2021. godini isporučila je 6,4 milijarde paketa u preko 220 zemalja sveta. Da bi svoju veliku bazu kupaca zadovoljio, UPS upravlja mnoštvom lakih i teških vozila na zemlji i jednom od najvećih svetskih kargo avio-kompanija u vazduhu. I dok su njihovi uspesi očigledni, kompanija je svesna da ima važnu odgovornost u postavljanju pravog primera održive logistike.

UPS električni kamion – „Smanjenje emisije gasova staklene bašte i ublažavanje uticaja naših operacija na životnu sredinu je ključno pitanje koje dobijamo ne samo od vlada, već i od naših kupaca i zaposlenih“, objasnio je za iru Peter Haris, potpredsednik UPS-a za međunarodnu održivost.

U junu prošle godine, UPS je najavio svoj cilj postizanja neutralnosti ugljenika u svim svojim globalnim operacijama do 2050. godine. Pored toga, kompanija se obavezala da će smanjiti emisiju CO2 za 50% po isporučenoj pošiljki do 2035. godine, koristeći 2020. kao baznu godinu. Međutim, korišćenjem vozila na alternativno gorivo UPS želi da ostvari stvarni uticaj do 2025. godine.

Kompanija ulaže u napajanje svog voznog parka alternativnim gorivima više od 20 godina i trenutno koristi više od 13.300 vozila na nekonvencionalna goriva. Ovo uključuje potpuno električna, hibridna električna, hidraulična hibridna vozila, etanol, komprimovani prirodni gas, tečni prirodni gas i propan vozila.

Različita goriva za različite operacije

Za UPS, operacije kopnenog transporta koje se pokreću alternativama za dizel znači rad potpuno električnih i plugin hibridnih električnih gradskih dostavnih vozila i električnih asistencija na četiri točka. Ali to takođe znači korišćenje kamiona od 40-44 tone koji rade na obnovljivi prirodni gas za noćne operacije između objekata UPS-a.

„Iako verujemo da je električna energija pogodna za gradski transport, održavamo otvorenost prema rešenjima za premošćivanje za druge vrste operacija. Elektrifikacija teških kamiona trenutno nije izvodljiva, stoga koristimo rešenja za premošćivanje kao što je obnovljivi prirodni gas, koji je do 80% efikasniji od ugljenika u poređenju sa vozilom koje radi na konvencionalno gorivo“, rekao je Piter Haris. „Industrija je već uveliko uložila u obnovljiva biogoriva i, dok čeka da se tehnologije baterija i vodonika uzdignu, nudi odgovarajuću zamenu za kratkoročni i srednji rok.”

Dosadašnji izazovi u primeni

Jedan od najvećih izazova sa kojima se suočava proces uvođenja električnih vozila na baterije – osim njihove dostupnosti i cene – je količina energije i vremena potrebnog za punjenje.

UPS trenutno puni svoja vozila preko noći oko osam sati u svojim depoima. Punjenje vozila tokom dana je izazovno jer se ne mogu koristiti za isporuke u isto vreme. Ono što je najvažnije, količina energije potrebna za punjenje čitavog voznog parka u isto vreme je velika i često premašuje energetski kapacitet zgrade. To znači kupovinu dodatnih nadogradnji od lokalnih mrežnih operatera, što je skupo, nefleksibilno i komplikovano.

Pogled u budućnost

Mnoštvo različitih tehnologija alternativnih goriva će igrati ulogu u narednim godinama, sa premošćavajućim rešenjima koja popunjavaju praznine koje struja i vodonik trenutno ne mogu da reše. Da bi se otključao puni potencijal električnih vozila, pametan pristup koji uključuje povremene obnovljive izvore energije u električnu mrežu će maksimizirati efikasnost, kao i pružiti koristi za životnu sredinu.

„Vlade mogu pomoći u stvaranju tržišta za jačanje konvencionalnih energetskih mreža koje će izbeći da krajnji korisnici nesrazmerno plaćaju za nadogradnju infrastrukture i podstaći pružanje pametnijih rešenja“, zaključio je Peter Harris.

*izvor: iru.org; foto: unspash.com

Pročitajte i...