Upravljanje zelenim lancem snabdevanja, definisano kao integrisanje ekološkog razmišljanja u upravljanje lancem snabdevanja, uključuje dizajn proizvoda, nabavku i izbor materijala, proizvodne procese i isporuku finalnog proizvoda potrošačima, kao i upravljanje otpadnim vekom proizvoda nakon njegovog veka upotrebe.
Održiviji lanac snabdevanja je shodno tome smanjena količina rasipničkog lanca snabdevanja; smanjenje otpada može smanjiti ukupne troškove poslovanja kompanije uz poboljšanje ugleda u industriji.
Osnivanje odeljenja za održivi razvoj u kompanijama i veći značaj koji poslovno upravljanje posvećuje pitanjima zaštite životne sredine omogućilo je bolje razumevanje regulatornih mehanizama i njihovih posledica.
Sve veća motivacija kompanija za poboljšanje prakse pokazuje da postaju sve zreliji u pogledu ekoloških problema. Nedavne studije procenjuju da je više od 66% kompanija u poslednjih pet godina intenziviralo svoje aktivnosti u korist i zaštitu okoliša.
Za uspešnu primenu zelenih praksi, lideri moraju pažljivo upravljati mogućim rizicima koji su prisutni. Na primer, u marketingu proizvedenih proizvoda, uticaj dobavljača na životnu sredinu može predstavljati do 95% ukupnog uticaja kompanija.
Održivo ugovaranje uključuje aspekte kao što je zeleno ugovaranje koje eliminiše otpad u lancu snabdevanja. Ove društvene brige podrazumevaju bolje uslove za radnike ili sticanje dobara na etičan način.
Upravljanje ekološkim lancem snabdevanja obuhvata celu organizaciju: njene poslovne partnere i procese kupovine, proizvodnje, upravljanja materijalima, distribucije i obrnute logistike.
Standardi su skup količine energije i prirodnih resursa koji se koriste, broja emisija uzrokovanih zagađenjem vazduha i vode i otpadnih namirnica koje nastaju kao rezultat potrošnje svakog proizvoda.
Prednosti ovih mehanizama zaštite životne sredine obuhvataju zelene inicijative poput upotrebe zelenog materijala, održive organske proizvodnje, obrnute logistike, zatvorenih lanaca snabdevanja i zelenih nabavki kako bi se obezbedila održivost za sadašnje i buduće generacije.
Dizajn zaštite životne sredine podrazumeva dizajniranje proizvoda koji minimizira uticaj na životnu sredinu tokom čitavog životnog ciklusa proizvoda. Takav proizvod je „zeleni proizvod“ proizveden procesom „zelene proizvodnje“.
Zeleni proizvod je roba ili usluga koja minimizira ulaganje troškova i zagađenje. Proces uključuje dizajn za ponovnu upotrebu, demontažu i ponovnu proizvodnju. Dakle, zelena proizvodnja proizvodi robu ili uslugu koja minimizira spoljne troškove i zagađenje.
U potrazi za zelenom proizvodnjom, vlade, korporacije i društva moraju se obavezati da će odbiti, smanjiti, ponovo koristiti, reciklirati i redizajnirati proizvode radi postizanja smanjenja otpada i zagađenja i održivog kvaliteta života.
Konačni komentar: od suštinskog je značaja uzeti u obzir da se upravljanje zelenom snabdevanjem fokusira na poboljšanje produktivnosti i ekoloških performansi za održivi razvoj u bilo kojoj industriji radi postizanja konkurentske prednosti.
Da li vaša kompanija uspostavlja zeleno upravljanje snabdevanjem radi poboljšanja produktivnosti?
izvor&foto: trans.info