Transportna tehnologija: izvor jasnoće za lance snabdevanja kojima je potrebno

Prevoz je uvek bio kamen temeljac lanca snabdevanja i, verovatno, njegovo najviše ciljano područje kada nešto pođe po zlu sa pošiljkom. Zašto moj paket kasni? Koja je trenutna lokacija mog tereta? Šta je ETA za moj nalog? Ovo su svakodnevna pitanja koja dolaze iz skladišta, distributivnih centara i njihovih krajnjih potrošača – i postavljaju ih se više nego ikad. Da bi se odgovorilo na ova pitanja potrebna je holistička vidljivost u lancu snabdevanja, što se može postići samo pravom kombinacijom transportne tehnologije i upravljanja podacima.

Videti je znati

Pošto su lanci snabdevanja i dalje opterećeni neviđenim pomeranjem ka kupovini na mreži koja je još veća zbog pandemije COVID-19, vidljivost i uvidi u podatke najvredniji su alati za prevoznike koji se nadaju da će zadovoljiti zahteve. Geo-prostorno mapiranje integrisano u softver za upravljanje transportnim sistemima (TMS) i pametni uređaji u kombinaciji sa drugim ulazima za poboljšanje vidljivosti mogu dispečerima i kupcima omogućiti da u stvarnom vremenu vide gde su njihova vozila, teret i mesta zaustavljanja.

Umesto stalne komunikacije napred i nazad telefonom i e-poštom, današnja skladišta i dispečeri dobijaju ETA pametne uređaje u vozilu, omogućavajući učesnicima da efikasno koriste radnu snagu i opremu umesto da čekaju informacije koje mogu da koriste. Pametni uređaji koji su nekad bili vlasnički hardver sada su roba dostupna svim kompanijama, jer su troškovi poslednjih godina izuzetno opali.

Napredna analitika povećava vidljivost

Korišćenje istinske moći iza podataka je najbolji način za upravljanje prekidima u lancu snabdevanja i nestabilnim tržišnim uslovima. Kao rezultat toga, transportna industrija trenutno primećuje ogroman napredak u prediktivnoj i prepisivačkoj analitici da bi se maksimizirao uvid u podatke.

Ove tehnologije koriste modele veštačke inteligencije i mašinskog učenja za unošenje podataka sa društvenih medija, vesti, događaja i vremena kako bi se prepoznali poremećaji pre nego što se dogode, što rezultira boljim poslovnim odlukama na svim nivoima. Da bi maksimalizirali snagu napredne analitike, AI i ML zahtevaju količine trenutnih, potpunih i tačnih podataka.

Svi uvidi pametnih uređaja i napredne analitike objedinjeni su na platformama poznatim kao kontrolni tornjevi, pružajući jedinstven uvid u podatke o lancu snabdevanja. Mogućnosti kontrolnog tornja poslednjih godina eksponencijalno su se proširile. Sada su u stanju da prikupe i analiziraju milione podataka sa pametnih uređaja i više sistema, pokrivajući ceo lanac snabdevanja.

Budućnost transportne tehnologije

Iako se tehnologija transporta tokom godina snažno razvijala, postoji prostor za daljnja poboljšanja. Čak i sa vidljivošću do krajnjeg lanca snabdevanja i uvidima u realnom vremenu, brodari se i dalje trude da prilagođavaju rute u realnom vremenu, bez uticaja na troškove/cene. Ako se očekuje da će isporuka kasniti, zainteresovanim stranama može se dati novi ETA, ali kada je ta ruta bila planirana, napravljena je da bude najisplativija i promena u procesu uticaće na lanac ostalih isporuka.

Kompanije lanca snabdevanja žele da promene rute isporuke u realnom vremenu, bez uticaja na druge isporuke i, na kraju, na svoje troškove. Uz pomoć AI i ML modeliranja, ovo je možda bliže stvarnosti nego ikad ranije. U vremenima ozbiljnih poremećaja, prilagodljivost poput ove biće monumentalna u smanjenju troškova i isporuka na vreme.

Partnerstvo sa 3PL koji ima alate, tehnologiju i ekspertizu za objedinjavanje sistema upravljanja skladištem (VMS), sistema upravljanja radom (LMS) i TMS specificiranih prema preferencijama kupca omogućiće holističko upravljanje lancem snabdevanja.

Sa ljudima i sistemima koji komuniciraju i razmenjuju informacije u realnom vremenu od narudžbina do isporuke, isporučitelji mogu efikasno da upravljaju prekidima u lancu snabdevanja i uspešno isporučuju svaki teret, svaki dan održavajući konkurentsku prednost i udovoljavajući potrebama i željama kupaca.

izvor & foto: blog.kencogroup.com

Pročitajte i...