Kolaborativni digitalni projekat među dobavljačima u automobilskoj industriji koji pruža obaveštajne podatke o industriji automobilske opreme i komponenti, izveštava da radikalna transformacija industrije koju podržava veštačka inteligencija (AI) pruža mogućnosti za dobavljače na nivou, uz prednosti koje su već registrovali članovi Antolin, Fersa Bearings i Gestamp.
Autoparts pruža platformu koja integriše informacije o proizvedenim automobilskim proizvodima i glavnim kompanijama u sektoru, kao i prikupljanje tržišnih podataka u Španiji, kako bi ponudila profesionalne usluge na globalnom nivou.
„Veštačka inteligencija ima široku primenu u automobilskoj industriji, omogućavajući optimizaciju procesa lanca snabdevanja, kao i poboljšanje efikasnosti vozila“, rekla je Begonja Llamazare, portparol organizacije. „Trendovi se kreću ka sve većem usvajanju veštačke inteligencije u sektoru, u kontekstu sve više povezanih i autonomnih vozila i pametnijih gradova koji će transformisati naše urbano okruženje.“
Dobavljač unutrašnjih komponenti Antolin koristi veštačku inteligenciju i generativnu veštačku inteligenciju da poboljša industrijske i upravljačke procese, automatizujući određene zadatke kako bi omogućio zaposlenima da se fokusiraju na zadatke veće vrednosti. Antolin koristi automatizaciju da smanji zamor radnika tokom zadataka kontrole kvaliteta i standardizovao je proces u svojim globalnim objektima kako bi poboljšao efikasnost i bezbednost na radnom mestu. Kao deo toga, dobavljač je zamenio ručne viljuškare mobilnim autonomnim i kolaborativnim robotima.
Antolin je takođe povećao svoju produktivnost kroz tehnologiju Interneta stvari (IoT), koristeći je za hvatanje i praćenje podataka procesa za obavljanje prediktivnog održavanja i napredne analize. Takođe koristi veštačku inteligenciju za poboljšanje 3D dizajna i dokumentacije.
„Kompanija eksperimentiše sa AI pomoći kako bi poboljšala upite za informacije, generisanje izveštaja i prevod rečenica, promovišući saradnju i razmenu ideja među zaposlenima“, navode u kompaniji.
U međuvremenu, španski proizvođač delova Gestamp ugradio je tehnologiju industrije 4.0 u napore da poboljša energetsku efikasnost i održivost, kaže Diego Mallada, Gestampov glavni informacioni direktor za digitalizaciju.
Dobavljač takođe koristi digitalnu tehnologiju da podrži saradnju i interoperabilnost u celom lancu snabdevanja. „Sistem saradnje stvarne interoperabilnosti podataka može poboljšati operativnu efikasnost i obezbediti potrebnu sledljivost za postizanje ciljeva smanjenja CO₂“, rekao je Mallada. „Popularizacija veštačke inteligencije predstavlja ozbiljan izazov za kompanije kao što je Gestamp, jer ona nije sama sebi svrha, već alat za postizanje poslovnih ciljeva.“
U isto vreme, Fersa Bearings koristi ono što naziva Industrija 5.0 tehnologiju za implementaciju AI u strateškom donošenju odluka u planiranju i optimizaciji rada, primeni digitalnih alata u postrojenjima, sistemima vizije i automatizovanoj kontroli kvaliteta, kao i za razvoj digitalnih blizanaca u svoje operacije za predviđanje neuspeha. Fersa je rekao da kombinovanje te tehnologije sa ljudskom intuicijom i znanjem optimizuje strateško donošenje odluka.
Kompanije uključene u autodelove iz Španije signaliziraju centralnu ulogu osoblja u AI transformaciji industrijskih procesa u automobilskoj industriji. Mallada iz Gestampa je rekao da je integracija veštačke inteligencije sa ljudskim iskustvom ključna za postizanje povezane, fleksibilne i efikasne fabrike. U međuvremenu, u Antolinu, veštačka inteligencija omogućava radnicima da se fokusiraju na zadatke sa dodatom vrednošću kako bi poboljšali efikasnost u isto vreme kao i zadovoljstvo poslom.
„AI je poboljšao efikasnost, bezbednost i kvalitet u produktivnim procesima, ali njen pravi potencijal se dešava kada je integrisan sa ljudskim faktorom i prisustvom i iskustvom“, kažu iz organizacije. „Revolucija veštačke inteligencije u španskoj automatizaciji je jasan primer kako tehnologija može da transformiše industrije gurajući napredak inovacija ka efikasnijoj i sigurnijoj budućnosti.
izvor&foto: automotivelogistics.media