Sud pravde Evropske unije doneo je presudu u korist američkog giganta e-trgovine Amazon, rešavajući dugogodišnji spor sa Evropskom komisijom u vezi sa poreskim olakšicama u ukupnom iznosu od 250 miliona evra koje je dodelio Luksemburg.
Posle višemesečnog pravnog postupka, konačna sudska instanca Suda pravde Evropske unije odbacila je tužbu Evropske komisije (EK), koja je podneta 2021. godine. sporazum sklopljen 2003. i produžen 2011. između Amazona i vlasti Luksemburga.
Sud pravde potvrđuje da Komisija nije utvrdila da je poreska odluka koju je Luksemburg dao Amazonu bila državna pomoć koja je bila nekompatibilna sa unutrašnjim tržištem. Dve njene podružnice osnovane u Luksemburgu za potrebe poreza na dobit preduzeća u Luksemburgu. Odlukom iz 2017. Komisija je utvrdila da ta poreska odluka predstavlja državnu pomoć koja je nekompatibilna sa unutrašnjim tržištem. Prema navodima Komisije, uzimanje u obzir naknade koju je jedno od ta dva zavisna preduzeća isplatilo drugom na osnovu ugovora o licenci zaključenog između njih o korišćenju nematerijalne imovine, veštački je umanjilo poresku osnovicu prvog zavisnog preduzeća i, na kraju, poresku osnovicu grupa Amazon u Luksemburgu i Evropi, navodi se u zvaničnom saopštenju Suda pravde Evropske unije.
Kao rezultat ovog sporazuma sa Luksemburgom, Amazon je uspeo da uštedi 250 miliona evra poreza. Prema uslovima, Amazon je osnovao svoje evropsko sedište u Luksemburgu i tamo ispunio svoje poreske obaveze.
Koristeći snižene stope, kompanija je uspela da prenese skoro 75 procenata svoje zarade iz svih zemalja EU u Sjedinjene Države. Evropska komisija je tvrdila da je Amazon zbog ovih vladinih ustupaka izbegao plaćanje oko 250 miliona evra dugovanog poreza i tražio je nadoknadu tog iznosa zajedno sa kamatama.
Ovo označava još jedan neuspeh za Evropsku komisiju u njenim pravnim bitkama oko poreskih razlika sa međunarodnim korporacijama. Tekuća borba odražava dihotomiju u pristupu – onaj koji uključuje strategiju za minimiziranje poreza kako bi se povećali budžetski prihodi u zemljama domaćinima korporativnih operacija, dok se istovremeno podstiču investicije putem poreskih podsticaja, ciljanih subvencija, grantova za otvaranje novih radnih mesta i raznih drugih finansijskih podsticaja.
izvor&foto: trans.info