Šta treba da znate o HVO gorivu?

HVO se može koristiti u mnogim vozilima kao zamena za dizel i istovremeno donosi neke prednosti ali i nedoumice.

Šta je uopšte HVO?

HVO je skraćenica za hidrogenizovana biljna ulja i opisuje zamenu za dizel na bazi biljnih ulja i drugih sirovina.

Kako se pravi HVO?

Biljna ulja i masti, između ostalog, mogu se koristiti kao polazni materijali za HVO. U zavisnosti od proizvođača, koristi se klanični otpad, alge ili stara kuhinjska mast. Nakon čišćenja, proizvodi se pretvaraju u energetski bogata goriva, koja su po definiciji parafinska goriva, u komplikovanom procesu koji između ostalog koristi vodonik.

Da li je HVO ekološki prihvatljiviji od fosilnog dizela?

S obzirom da se HVO proizvodi na bazi životinjskih i biljnih sirovina, osnovno je uzeti u obzir da je održiviji od fosilnog dizela, koji se najvećim delom proizvodi od sirove nafte. U studiji iz 2020. godine naučna služba Bundestaga došla je do zaključka da HVO (u ovom slučaju kompanije Neste iz Finske) emituje do 50 odsto manje emisije čestica od fosilnog dizela. Odsustvo aromatika u zamenskom gorivu imalo je pozitivan efekat. Studija je takođe otkrila pet procenata smanjenja emisije CO2 tokom sagorevanja. Pošto se HVO proizvodi od obnovljivih sirovina, u obzir dolaze samo emisije koje nastaju tokom proizvodnje (tj. sadnje ili uzgoja) i logistička distribucija proizvoda. Sve u svemu, proizvođači pretpostavljaju smanjenje CO2 do 90 procenata, u zavisnosti od početnog proizvoda.

Kritike su iznele ekološke organizacije koje su skrenule pažnju pre svega na upotrebu palminog ulja i povezano krčenje prašuma. U Evropi je, međutim, od početka godine zabranjeno proizvoditi ili uvoziti HVO na bazi palminog ulja. Međutim, takođe je nejasno da li će upotreba biljnih ulja i klaničnog otpada dovesti do simptoma nedostatka u drugim oblastima. Ako bi se, na primer, ostaci od prerade životinja normalno spaljivali u elektranama, drugi proizvodi – verovatno fosilnog porekla – bi morali da se koriste tamo.

Uopšteno govoreći, HVO životinjskog porekla ili kuhinjskog otpada obično imaju veću uštedu CO2 od goriva koje se dobija iz otpadnih proizvoda iz industrije palminog ulja, na primer.

Koja vozila mogu puniti gorivo sa HVO?

Nisu svi automobili i kamioni prikladni za HVO. Neki veliki proizvođači originalne opreme (npr. Scania, Volvo Trucks) su odobrili sve svoje kamione za HVO. U sektoru kombija i automobila, posebno starija vozila često nisu dizajnirana za upotrebu sa sintetičkim gorivima. U slučaju sumnje, garancija može biti nevažeća ako je šteta uzrokovana punjenjem gorivom HVO. Wirtz je objavio pregled svih odobrenja na svojoj Fuelmotion veb stranici.

izvor&foto: verkehrsrundschau.de

Pročitajte i...