Šta je ATA karnet?

Na francuskom, reč „karnet“ jednostavno znači sveska. Kasnije je ova reč postala uobičajena za knjige karata ili gomilu karata uvezanih u obliku jednostavne knjižice iz koje se može otkinuti i upotrebiti.

Danas, ako pogledate reč „karnet“ u rečniku, naći ćete da ona znači „dozvolu, licencu ili dokument koji izdaje carinski organ za kretanje stvari iz jedne zemlje u drugu u kratkom periodu nakon koji se mora vratiti u zemlju odakle je poslat.“

Globalno poslovanje ovih dana može zahtevati kretanje robe ili opreme iz jedne zemlje u drugu na kratak period. U takvim slučajevima se ne uzima za prodaju ili potrošnju.

Primera radi, poslovne organizacije često izlažu svoje proizvode na međunarodnim izložbama, sajmovima, itd. Proizvod za izlaganje mora se prvo izvesti u zemlju u kojoj se izložba ili sajam održava. Možda će morati da prođe kroz nekoliko zemalja na putu.

Kada se događaj završi, proizvod se mora vratiti u zemlju porekla. Takav privremeni transfer robe između zemalja bez plaćanja carine ili praćenja uobičajenih carinskih formalnosti je olakšan kroz jednostavan carinski aranžman koji se zove ATA karnet.

Dozvoljava uvoz robe u zemlju na privremenoj osnovi uz garanciju plaćanja carine u slučaju neizvršenja obaveza. Odnosno, ako se roba ne vrati u zemlju porekla u navedenom roku, carina se plaća.
ATA karnet može dobiti svaka legalno registrovana poslovna organizacija. Popularniji je među izlagačima, ekipama za snimanje filmova, sportskim timovima itd.

Akronim ATA na francuskom znači „privremeni prijem“. To je međunarodni sporazum između carinskih organa određenih zemalja koji omogućava kretanje robe između ovih zemalja bez plaćanja carine ili premeštanja robe putem obveznice.

Trenutno postoji oko 80 zemalja članica Carinske konvencije o ATA karnetu kojom administrira Svetska carinska organizacija (WCO). Za upravljanje sistemom je zaduženo veće koje blisko sarađuje sa Svetskom trgovinskom organizacijom pod nazivom Svetski ATA karnet savet (WATAC). Predstavnici zemalja članica čine WATAC.

ATA karnet ukida potrebu za plaćanjem carine na ulaznoj luci, držanjem uvezene robe pod garancijom, davanjem garancija, ili ispunjavanjem drugih carinskih formalnosti koje su obično povezane sa uvozom robe. To je sistem quid pro quo gde imenovana tela zemalja članica garantuju jedni drugima za sporazume.

Zemlje članice obično imaju jedno telo koje bi garantovalo takve transakcije, ali nekoliko vodećih zemalja ima nekoliko tela koja su ovlašćena da izdaju garancije.

Šta garantuje izdavalac ATA karneta?

U osnovnoj garanciji je navedeno da će dažbine i poreze platiti garantni organ u slučaju da se utvrdi da je aranžman zloupotrebljen. Kao takva, izvozna organizacija ne može prodati ili preneti robu kada stigne na odredište. Mora da obezbedi da se roba vrati u zemlju porekla u određenom vremenskom okviru. Većina garantnih tela uzima obezbeđenje od izvozne organizacije da pokrije potraživanja koja se mogu pojaviti u slučaju neispunjavanja obaveza. Takve hartije od vrednosti su obično u obliku bankovnih čekova ili garancija.

Prednosti ATA karneta

Popularnost ATA karneta proizilazi iz činjenice da ih može lako pripremiti svaka legalno registrovana organizacija koja želi da izveze svoj proizvod i vrati ga nazad u određenom roku. Ovaj dokument zatim proverava i overava carina. Kao što ovde možemo videti, to ukida glomazne procese koji su inače uključeni u izvoz i kasnije ponovni uvoz artikla prema sporazumu o oslobađanju od carine.

Postoje značajne uštede u vremenu i novcu kada se koristi ATA karnet. To koristi kako organizaciji koja šalje robu, tako i carinskim odeljenjima jer ima mnogo manje administrativnih poslova za pokrivanje.
U slučaju da izvoznik propusti da preuzme robu u navedenom roku, carina se automatski naplaćuje i garantuje odmah. Kazna se obično naplaćuje i kada takva roba prekorači rok važenja boravka u stranoj zemlji. Većina ATA karneta važi godinu dana što ga čini pogodnim za profesionalne izlagače i one koji često putuju sa robom ili opremom. Važenje se može produžiti u određenim slučajevima. Neke zemlje prihvataju proširene karnete, poznate i kao „zamenski karneti“. Ali oni moraju biti produženi mnogo pre njihovog prvobitnog datuma isteka.

Koja je roba koja je normalno obuhvaćena ATA karnetom?

Ova lista može biti prilično iscrpna, međutim, može se generalizovati na sledeći način:
Predmeti koji se koriste na izložbama i sajmovima
Profesionalna ili sportska oprema

ATA karneti se uglavnom koriste za privremeno kretanje robe kao što su izložbeni materijali, sportska oprema, trkački automobili, trkački konji, oprema za kameru i snimanje, muzički instrumenti itd.
Stavke koje generalno nisu obuhvaćene sistemom ATA karneta su robe koje se konzumiraju ili odlažu na odredištu. Primeri su uzorci koji su namenjeni posetiocima ili klijentima, štampane brošure, ulja, maziva, sredstva za čišćenje itd. Artikli koji će se prodavati kupcima ne potpadaju pod ATA karnet. Hrana i piće, duvan, goriva itd. su neke od ostalih artikala koje se inače ne mogu izneti u inostranstvo korišćenjem ATA karneta.

Pošto različite zemlje imaju različita specifična pravila i propise u vezi sa uvozom i izvozom robe na i sa svojih teritorija, izvoznicima se savetuje da provere sa odgovarajućim carinskim organima pre nego što naprave bilo kakve aranžmane za kretanje svoje robe u skladu sa sporazumom ATA karneta.


izvor&foto: marineinsight.com

Pročitajte i...