Sistemi pomoći u vožnji: Nova tehnologija stvara lažna očekivanja

Sistemi za pomoć vozaču stvaraju veću sigurnost na putu, ali loša strana je to što barem nekim vozačima daju lažni osećaj sigurnosti.

Prema studiji Allianz-a, savremeni sistemi pomoći vozaču u automobilima daju mnogim vozačima lažni osećaj sigurnosti. U reprezentativnoj anketi od 1202 vozača, 13 odsto veruje da se zabrana telefoniranja ne primenjuje kada se koriste napredni sistemi za pomoć vozaču „nivoa 2“, kao što su upozorenje o napuštanju trake, pomoćnici u saobraćajnoj gužvi i pomoćnici pri kočenju. Kao što su mnogi stoga bili mišljenja da treba duže skidati obe ruke sa volana prilikom korišćenja ovih pomoćnika u vožnji, kako je u utorak, 9. maja, objavilo Allianz osiguranje.

Sedam odsto je takođe mišljenja da pravilo o alkoholu u krvi u vozilima sa naprednom asistencijom vozaču važi samo u ograničenoj meri, a isti broj smatra da je kratko spavanje dozvoljeno. „Poruke o novoj tehnologiji vozila često generišu lažna očekivanja“, prokomentarisao je Jorg Kubicki, istraživač bezbednosti u Allianz centru za tehnologiju.

Trenutna tehnologija pomoći je ponekad precenjena

Allianz je već objavio studiju o rasejanoj vožnji u martu. Prema njenim rečima, mnogi vozači nisu fokusirani na volan jer su zauzeti svojim mobilnim telefonima, kompjuterima ili drugom elektronikom.

Iako napredni sistemi za pomoć pri vožnji služe da obezbede bezbednost, oni takođe mogu imati neželjeni efekat da se vozač više ne koncentriše na saobraćaj. „Nažalost, slika budućnosti saobraćaja u automatizovanim vozilima takođe znači da mnogi ljudi precenjuju trenutnu tehnologiju pomoći“, rekao je Kubicki.

izvor&foto: verkehrsrundschau.de

Pročitajte i...