Pranje automobila: Mitovi i činjenice o autopranju

Redovno pranje automobila je odličan način da zaštitite svoje vozilo. Ne samo da održava sve u dobrom izgledu, već takođe može pomoći u sprečavanju oštećenja rđe i boje uklanjanjem štetnih zagađivača.

Međutim, nisu sve autopraonice jednake. A neke metode pranja mogu čak učiniti više štete nego koristi. Da bismo vam pomogli da odvojite istinu od fikcije, sastavili smo neke popularne savete za pranje automobila – i dobre i loše – zajedno sa činjenicama koje ih potkrepljuju.

Dakle, bilo da ste upravo doneli kući novo vozilo ili pokušavate da vaš stari automobil sija kao nov, evo nekoliko činjenica koje biste trebali znati o autoperionicama.

Mit ili činjenica? Beskontaktne autoperionice su bolje za vašu farbu

Zavisi. „Beskontaktno“ pranje automobila je ono koje koristi hemikalije i vodu pod visokim pritiskom za čišćenje vašeg automobila – za razliku od automatskog pranja automobila koje koristi rotirajuće četke ili meke krpe. U teoriji, u oba načina se obavi posao pranja vozila. Ali istina leži u detaljima. Ako je vaš automobil zaista prljav, pranje automobila bez dodira možda neće moći da ga potpuno očisti. Međutim, pranje automobila sa istrošenim četkama ili prljavim krpama može oštetiti vaše vozilo – ostavljajući male ogrebotine na farbi dok prenosite prljavštinu sa drugih vozila.

Pre nego što se posvetite pranju, preporuka je da pogledate četke u automatskoj perionici automobila da vidite da li izgledaju prljavo ili istrošeno. Ovo može biti pokazatelj loše održavanog objekta. Ako se držite beskontaktnog pranja, oni preporučuju da ga s vremena na vreme menjate mekom krpom ili pranjem ručno kako biste voje vozilo potpuno očistili.

Mit ili činjenica? Pranje podvozja može sprečiti rđu

Činjenica. Odabir pranja podvozja znači da će donji deo vašeg vozila biti ispran vodom pod visokim pritiskom. Svrha ovog pranja je uklanjanje blata, soli ili peska koji se mogu upakovati u teško dostupna mesta vašeg vozila. Zarobljena vlaga i korozivni materijali kao što je so na putu mogu izazvati rđanje vašeg vozila, pa je dobra ideja da se odlučite za pranje podvozja – posebno ako vozite kroz sneg zimi. Ne morate da izaberete ovu opciju svaki put. Ali preporuka pranje podvozja je najmanje jednom u sezoni.

Mit ili činjenica? Ručno pranje automobila je bolje od automatskog pranja

Činjenica. Ako želite vrhunski sjaj izložbenog salona, teško je pobediti ručno pranje vašeg automobila. To je zato što vam ručno pranje omogućava da pređete preko svakog kvadratnog centimetra vašeg vozila, osiguravajući da je potpuno čisto. I možete potrošiti dodatno vreme na čišćenje tvrdokorne prljavštine i prljavštine koja može da prođe pri automatskom pranju. Jedina mana je što ručno pranje vašeg automobila oduzima više vremena i truda od vožnje kroz automatsku autoprerionicu.

Postoji jedno upozorenje za ovu činjenicu: korišćenje loše tehnike ili pogrešnih materijala uvek može doneti više štete nego koristi.

Mit ili činjenica? Uvek treba kupiti najskuplje pranje

Mit. Basic. Express. Deluxe. Super… Idite u svoju lokalnu perionicu automobila i naći ćete niz opcija za pranje – sve po različitim cenama. Konvencionalno razmišljanje bi vas navelo da verujete da je najskuplja opcija uvek najbolja. Ali da li je to istina?

Skuplje opcije za pranje automobila – poput voska u spreju i sredstava za čišćenje točkova – mogu dodati dodatni sjaj, ali zapravo ne čine mnogo za zaštitu vašeg automobila. Dakle, ako želite sjajniju završnu obradu, uvek možete potražiti vrhunsko pranje. Samo znajte da to verovatno neće učiniti vaš automobil čistijim.

Mit ili činjenica? Sapun za sudove je bezbedan za upotrebu na vašem automobilu

Mit. Uobičajeni mit o pranju automobila je da upotreba deterdženta za sudove funkcioniše jednako dobro kao i sapun za pranje automobila. Međutim, stručnjaci za detalje se slažu da je sapun za posuđe najbolje ostaviti u kuhinji. To je zato što jake hemikalije u deterdžentu za suđe neće samo ukloniti prljavštinu – one će takođe skinuti zaštitni sloj sa boje vašeg automobila od voska. Sapuni za pranje automobila, s druge strane, su posebno formulisani da uklone prljavštinu bez uklanjanja voska i zaptivača sa površine boje.

Mit ili činjenica? Automobil treba da sušite samo čistom krpom od mikrovlakana

Činjenica. To je istina. Najbolji način da osušite automobil je čistom krpom od mikrovlakana ili navlakom. Korišćenje bilo čega drugog (poput peškira za kupanje, peškira za plažu ili stare majice) može dovesti do ogrebotina i vrtloga na zaštitnom prozirnom premazu vaše boje. Takođe je bolja alternativa od sušenja na vazduhu, koje može ostaviti vodene mrlje na vašem automobilu uzrokovane mineralima i drugim zagađivačima u vodi.

Mit ili činjenica? Auto treba da voskirate samo jednom godišnje

Mit. Ovaj mit je postao istaknut kao marketinški trik kompanija za proizvodnju voska za automobile. Ali istina je da ne postoji pravi odgovor na to koliko često treba da voskirate automobil.

Koliko često treba da depilirate vozilo voskom više zavisi od sredine kojoj je vaš automobil izložen. Ako čuvate svoj automobil u garaži sa kontrolisanom klimom, vaš voštani premaz će trajati duže od automobila koji je parkiran na ulici. Oštre zime i direktna sunčeva svetlost tokom cele godine takođe mogu istrošiti zaštitni premaz vaše boje brže od umerenijih uslova.

Uzimajući u obzir ove faktore, pravi interval za vas može biti nekoliko puta godišnje ili jednom u sezoni. I evo nagoveštaja: prstom osetite površinu farbe automobila. Ako se ne oseća glatko, verovatno je vreme za voskiranje.

Mit ili činjenica? Voskiranje i poliranje su ista stvar

Mit. Iako neki mogu koristiti termine naizmenično, zapravo postoji velika razlika između voskiranja i poliranja. Vosak za automobile je formulisan da poboljša i zaštiti površinu vaše boje. Zamislite to kao tanak premaz koji se nanosi na vrh boje. Poliranje je, s druge strane, proces uklanjanja manjih površinskih nedostataka sa vaše boje. Tokom ovog procesa, detaljnik će koristiti abrazivno jedinjenje da ukloni stvari kao što su ogrebotine, tragovi vrtloga i oksidacija. Kada je površina boje ispravljena, na vrh se nanosi vosak.

Mit ili činjenica? Pasta vosak je bolji od tečnog voska

Zavisi. Tradicionalni voskovi paste nanose debeli, zaštitni premaz na završnu obradu vašeg vozila. Ovom tipu voska obično je potrebno više vremena da se nanese nego tečnim voskovima jer ga je potrebno nabrusiti pomoću jastučića za nanošenje. Nasuprot tome, tečni voskovi se nanose prskanjem na vaše vozilo i brisanjem. Potrebno im je manje vremena za primenu i obično su lakši za upotrebu za prosečnog vlasnika automobila.

Nekada je bilo tačno da su voskovi od paste nudili veću zaštitu. Ali napredak u tehnologiji i sintetičkim voskovima u poslednjih nekoliko decenija učinio je tu staru izreku manje istinitom. Naravno, vaši rezultati mogu varirati u zavisnosti od vrste i marke voska koji odaberete. Za koji god vosak da se odlučite, budite sigurni da ga nanosite samo na čist automobil. Ako vozilo ne operete pre depilacije voskom, to može dovesti do ogrebotina i mrlja.

izvor&foto: erieinsurance.com

Pročitajte i...