Poređenje ukupnih troškova električnih i dizel kamiona u Evropi

Vozila za dostavu paketa čine jedan od najznačajnijih segmenata vozila po obimu u Evropi, beležeći tržišni udeo od 11% u 2020. Njihovi predvidljivi rasporedi i relativno kratke rute čine dostavna vozila poslednje milje glavnim kandidatom za elektrifikaciju.

Ova studija Međunarodnog saveta za čist transport i projekat pomoći u regulativi kvantifikuje ukupne troškove vlasništva (TCO) akumulatorskih električnih kamiona (BET) za isporuku poslednje milje i upoređuje ih sa postojećim voznim parkovima dizel kamiona u šest velikih evropskih gradova.

Pored toga, studija takođe pruža preporuke politike za prevazilaženje razlike između troškova između akumulatorskih električnih kamiona i njihovih dizel modela. Studija otkriva da akumulatorski električni kamioni za isporuku do poslednjeg kilometra mogu da dostignu paritet ukupne ukupne vrednosti sa svojim dizel kolegama danas u većini evropskih gradova koji su razmatrani u ovoj studiji sa trenutno dostupnim premijama za kupovinu. Bez ovih premija, oni ne bi dostigli ekonomsku održivost u odnosu na dizel kamione sve do druge polovine decenije.

Analiza takođe otkriva da prilagođavanje veličine baterije dnevnoj kilometraži kamiona i energetskim potrebama na nivou rute može pomoći da se smanji jaz u kupovnoj ceni kamiona u odnosu na model sa dizel motorom. Pored toga, utvrđeno je da su akumulatorsko-električni pogonski agregati manje osetljivi na promene cena energije nego dizel jer imaju manju potrošnju energije po kilometru od dizel kamiona. Ovo čini njihov TCO manje osetljivim na varijacije troškova punjenja od osetljivosti dizel kamiona na povećanje dizel goriva cena.

Na osnovu glavnih nalaza ove analize, različite mere politike mogle bi da pomognu u prevazilaženju jaza u ukupnoj vrednosti između akumulatorskih električnih i dizel kamiona i da stimulišu rano preuzimanje na tržištu akumulatorskih električnih kamiona za isporuku poslednje milje.

To uključuje implementaciju nacionalne bonus-malus poreske šeme za finansiranje podsticaja za kupovinu kamiona sa nultom emisijom, nametanje naknada za emisiju štetnih gasova dizel kamionima koji ulaze u zone sa niskim i nultim emisijama, postavljanje infrastrukture za pametno punjenje u gradskim logističkim depoima i zahtevanje vremenske primene-različite tarife električne energije i mreže.

Celokupnu studiju možete pogledati ovde

izvor: translogistics.net

foto: trans.info

Pročitajte i...