Mogućnosti za optimizaciju direktnih nabavki i ulaznog lanca snabdevanja

Šta je potrebno za vođenje lanca snabdevanja svetske klase? Da biste zaista optimizovali svoje direktne nabavke i dolazne zalihe, ne možete se jednostavno usredsrediti na svoje procese „nabavke uz naplatu“ za kupovinu i računovodstvo. U ovom postu ćemo pogledati šta je potrebno da biste omogućili novi odnos saradnje između proizvođača, njihovih dobavljača, koproducenata, dobavljača logistike i kupaca. To je mreža lanaca snabdevanja bez trenja koja nam omogućava da optimizujemo donošenje odluka, povećamo otpornost i otključamo ogromnu poslovnu vrednost za sve strane.

Glavni izazovi ulaznog lanca snabdevanja

Brojni su izazovi sa kojima se suočava efikasno upravljanje dolaznim lancem snabdevanja.

Loša razmena podataka

To se može manifestovati na brojne načine, od podataka lošeg kvaliteta, čistog nedostatka kritičnih podataka ili kašnjenja u deljenju podataka. Sve navedeno utiče na sposobnost planiranja i izvršavanja i ozbiljno ometa sposobnost reagovanja kada dođe do promene potražnje ili problema. Čak i kada kompanije šalju nedeljne ili dnevne komunikacije dobavljačima, komunikacije mogu drastično zaostajati za daljnjim lancem snabdevanja, što otežava partnerima da se usklade i rade u skladu.

Upravljanje zalihama

Ovo je stalna borba, između visokih troškova za održavanje visokog nivoa zaliha, ali osiguravanje adekvatnih zaliha; s druge strane, smanjivanje troškova nosi manje zaliha, ali rizikujući kritične vanberzanske situacije. Ovo drugo može biti vrlo skupo, što rezultira izgubljenim vremenom proizvodnje, neplaniranim prekovremenim radom, postavljanjem i rušenjem proizvodne linije, kao i visokim logističkim troškovima. Kada imate višak zaliha, snose se troškovi zaliha. Kada imate premalo zaliha, snosi se na troškove prevoza, ubrzavajući teret da bi se pokrio nedostatak.

Kontinuirana i stabilna snabdevanja

Što je najvažnije u današnjem okruženju, da se obezbedi postojanje elastičnog procesa snabdevanja, koji obezbeđuje kontinuitet snabdevanja i minimalizuje poremećaje u poslovanju. Deo ovoga uključuje pojednostavljeni i visoko efikasan proces za brzo ukrcavanje kvalifikovanih dobavljača širom sveta i mogućnost brzog povećanja ili smanjenja mreže snabdevanja kao odgovor na promene potražnje ili ponude, regulatorne, geopolitičke promene ili prirodne katastrofe, kao što je pandemija Covid-19.

Poboljšanje performansi dobavljača

Da bi bila uspešna, kompanija treba da nadgleda i bude voljna da joj se procenjuje kvalitet prognoze porudžbine dobavljačima. Zauzvrat, možete proceniti dobavljače i pozvati ih na odgovornost prema učinku isporuke dobavljača. Upravo ta transparentnost i dosledno poboljšanje, vođeno objektivnim pokazateljima, dovodi do povećanja poboljšanja performansi, poverenja i uspeha.

Enterprise Technology

I poslednje, ali svakako ne najmanje važno, jesu sistemi preduzeća koji su izvor prekida i kašnjenja koji pokreću mnoge neefikasnosti u upravljanju dolaznim lancem snabdevanja. Velike kompanije imaju na desetine, a često i preko stotinu zasebnih ERP / MRP instanci. Zbog toga je nemoguće imati dosledne standarde i procese za dopunjavanje komponenti i sirovina.

Postizanje performansi svetske klase i učinka ulaznog lanca snabdevanja

Da biste se istakli u nabavci i svemu što je potrebno za upravljanje i optimizaciju vašeg dolaznog lanca snabdevanja, morate biti sigurni da vaša platforma lanca snabdevanja uključuje ove ključne mogućnosti.

1. Organizujte svu ulaznu zalihu

Za poslovanje će biti potrebna sveobuhvatna platforma za upravljanje protokom sirovina, poluproizvoda, delova i komponenata od isporuke do sklopa ili proizvodnje do konačne montaže i pakovanja u celom poslu. Platforma za snabdevanje takođe mora da uključuje tokove posla koji prevazilaze osnovno naručivanje, uključujući predviđanje, planiranje, saradnju, izvršavanje i isporuku narudžbi materijala. Trebaju rana upozorenja o materijalnim i logističkim problemima, kao i načini za identifikovanje, rešavanje i automatizaciju rešavanja problema u najvećoj mogućoj meri.

2. Povezivanje i praćenje svake transakcije

Potrebna je kontrola i vidljivost tokom čitavog životnog ciklusa svake transakcije uz potpuni uvid u novčani tok i finansijske obaveze. Usluge koje se naplaćuju uz naplatu takođe će morati da integrišu nabavke, logistiku i finansijske operacije u jedinstveno okruženje, tako da možete pratiti svaku porudžbinu od početka do kraja, pošiljku za narudžbinu, račun itd. Usluge treba da uključuju upravljanje snabdevanjem, zahtev, nabavka, upravljanje narudžbinama, praćenje logistike, upravljanje fakturama i unosi podataka prema obvezama (spoljni sistemi plaćanja).

3. Širenje potražnje na uzvodne slojeve

Vaš sistem bi trebalo da širi potražnju gotovih proizvoda sve do nivoa dobavljača n nivoa u skoro stvarnom vremenu. Takođe će biti potrebno tačno izračunati neto potrebe, na osnovu raspoloživih zaliha, narudžbine i vaše politike popunjavanja da bi se generisale tačne prognoze porudžbina (tj. Zahtevi za dolaznu ponudu). Distributerima i dobavljačima će biti potrebna mogućnost pregleda i rada sa tačnim dugoročnim prognozama kako bi mogli da planiraju svoj kapacitet i distribuciju u skladu s tim.

4. Autonomno preusmeravanje ulaznog materijala

Možda ćete trebati dinamički planirati i izvršavati „mlečne staze“ – gde se potrošeni materijali ili delovi redovno dopunjavaju – prema podacima u stvarnom vremenu. Rizik nestašice moći ćete smanjiti automatskim prilagođavanjem potražnje i ponude svakodnevno. Kako se potražnja u svakom objektu menja, želeće vam da inteligentni agenti automatski premeštaju materijale u tranzitu u skladu s tim.

5. Visoka preciznost podudaranja isporuka sa zahtevima i bolja odgovornost

Većina kompanija je uložila velika sredstva u svoje MRP sisteme. Oni kreiraju prognoze i čvrste narudžbine tamo gde dobavljači isporučuju prema uputstvima za otpremu, koja se obično određuju nedeljno. Labavi zahtevi za isporuku često znače da dobavljači mogu isporuku isporučiti u ponedeljak, iako je stvarna potreba u drugom delu nedelje, recimo u četvrtak ili petak. Ovo pokreće kršenja zaliha početkom nedelje. Daleko je bolje uputiti dobavljače da isporučuju i stignu u trenutku kada to fabrikama zaista trebaju i u skladu s tim meriti performanse dobavljača. Preciznija uputstva dobavljačima, zajedno sa poboljšanim praćenjem za veću odgovornost, uveliko će poboljšati ublažavanje problema sa zalihama i ujednačiti protok zaliha u vašim pogonima.

6. Integrisana logistika

Platforma u realnom vremenu je od suštinskog značaja kako bi se osigurala odzivnost tako da ponuda materijala zadovoljava fluktuirajuću potražnju. Takođe će pomoći da se maksimizira upotreba kontejnera i pošiljke, povećava veličina kontejnera, objedinjuju se isporuke u toku i smanje ekspeditivni troškovi kako bi se dramatično smanjili ukupni troškovi prevoza. Da bi to uradio, potrebno je da prikupi potražnju, kao i izvorne materijale i zahteve za transportom kroz lanac snabdevanja. Trebalo bi da ponudi integrisani pogled na ponudu, potražnju, proizvodni kapacitet i transport, kako u unutrašnjim proizvodnim operacijama, tako i u operacijama dobavljača i dobavljača usluga.

7. Vidljivost i saradnja u stvarnom vremenu između logističkih provajdera

Vaša platforma mora da uključuje krajnji kraj, vidljivost u realnom vremenu za planere materijala i logistike. Potrebno je da integriše upravljanje materijalima i logistiku za ulazni, izlazni, međunarodni, domaći i prekogranični prevoz. Ovo bi trebalo biti predstavljeno u konsolidovanim prikazima koji eliminišu potrebu za ručnim praćenjem pošiljki putem e-pošte i telefona. I nemojmo zaboraviti da su vam potrebni dokumenti o upravljanju globalnim trgovinskim dokumentima i prekretnicama, multimodalna i višedalna vidljivost pošiljki, upravljanje globalnim prekretnicama, upozoravanje i usluge integracije trećih ili četvrtih strana.

izvor@foto: supplychainbrief.com

Pročitajte i...