Tehnička senzacija počinje veoma glasnim praskom. Pri brzini od 60 km/h, uređaj sa barijerom od sudara zabija se u narandžastu limuzinu C-Klase i udara je u stranu.
Crash testovi su uvek nešto posebno – čak i za stručnjake.
Ali zaista spektakularan deo ovog testa bočnog udara nalazi se u okviru na plafonu hodnika iznad vozila: linearni akcelerator služi kao rendgenska kamera.
Zajedno sa Fraunhofer-Institutom za dinamiku velikih brzina, EMI (Ernst Mach Institute) u Frajburgu, Mercedes-Benz je sada izvršio prvu rendgensku nesreću na svetu pravim automobilom.
Na brodu je bila jedna lutka SID II na levoj strani okrenuta prema udaru.
Ovo je probni primerak sa ženskom anatomijom, specijalno dizajniran za testove bočnog udara.
Ova demonstracija tehnologije (dokaz koncepta) u EMI istraživačkom postrojenju za udes u Frajburgu pokazala je da se rendgenska tehnologija velike brzine može koristiti za vizuelizaciju veoma dinamičnih unutrašnjih procesa deformacije.
Ranije nevidljive deformacije i njihovi tačni procesi tako postaju transparentni. Brojne slike visoke rezolucije omogućavaju preciznu analizu.
„Nesreća sa rendgenskim snimcima Mercedes-Benza postavlja prekretnicu u razvojnim alatima budućnosti. Sa direktnim pogledom u skrivenu unutrašnjost, može pomoći da se izvuku važni zaključci za dalje unapređenje bezbednosti vozila. Mercedes-Benz na taj način potvrđuje svoju ulogu pionira bezbednosti u automobilskom inženjerstvu“, rekao je Markus Šefer, član upravnog odbora Mercedes-Benz Group AG, glavni tehnološki direktor.
„Uspešan test sudara i dobijeni rendgenski snimci pružaju nam dragocene uvide za dalje optimizaciju naše tehnologije za hvatanje ranije nedostupnih informacija. Fraunhofer EMI stoga dosledno sledi svoju strategiju korišćenja rendgenskih snimaka velike brzine kako bi dinamičke procese učinio vidljivim“, rekao je dr Malte Kurfis, šef centra za testiranje sudara, Fraunhofer EMI.
„Prvi rendgenski sudar na svetu pokazuje da rendgenska tehnologija može da pruži otkrivanje novih uvida. Saznajemo šta se dešava u vozilu i lutkama tokom nesreće. Rendgenski snimci takođe nude priliku da se dodatno poboljša kvalitet modela digitalnih prototipova“, rekao je prof. dr Pol Dik, direktor za bezbednost vozila, Mercedes-Benz AG
Ultrashort X-ray tehnologija: do 1000 slika u sekundi
Već nekoliko godina, odeljenje za bezbednost vozila Mercedes-Benz-a istražuje upotrebu rendgenske tehnologije u testovima sudara zajedno sa kolegama iz EMI-ja. Odlučujući faktor za proboj bila je upotreba linearnog akceleratora sa tehnologijom od 1 kHz kao izvora zračenja.
Uređaj je daleko moćniji od rendgenskih blica koji su ranije korišćeni u ispitivanjima: energija fotona linearnog akceleratora je do devet megaelektron volti. Ovo omogućava da se svi materijali koji se obično koriste u konstrukciji vozila pregledaju.
Trajanje rendgenskog pulsa je samo nekoliko mikrosekundi. Ovo omogućava snimanje procesa deformacije u testu sudara bez zamućenja kretanja. Linearni akcelerator takođe generiše kontinuirani tok ovih rendgenskih impulsa.
To znači da je moguće do 1.000 slika u sekundi. To je oko 1.000 puta više nego kod konvencionalnih rendgenskih procedura.
Tokom testa sudara, grede sijaju kroz karoseriju i sve lutke odozgo. Flat detektor se nalazi ispod ispitnog vozila. Služi kao prijemnik digitalne slike u rendgenskom sistemu: kada zračenje udari u detektor, generiše se električni signal.
Intenzitet ovoga zavisi od toga koliko je zračenje prethodno apsorbovano od strane vozila i lažne strukture.
Ovo utiče na vrednost sive boje koja je kasnije vidljiva – slično rendgenskom pregledu prtljaga na aerodromu ili slikama ove vrste koje je napravio lekar.
U milisekundama stvarnog vremena udara, rendgenski sistem snima oko 100 fotografija.
Kombinovani u video zapis, oni pružaju veoma uzbudljiv uvid u ono što se dešava unutar bezbednosnih komponenti iu telu lutke tokom sudara.
Na ovaj način je moguće detaljno posmatrati kako je grudni koš lutke utisnut ili kako se komponenta deformiše. Važan deo na putu od istraživanja do industrijske primene je činjenica da rendgenski krah ne utiče na druge alate za analizu.
Čak i unutrašnje kamere na crash testu vozila snimaju bez ikakvih smetnji.
Stručnjaci EMI su izradili sveobuhvatan koncept zaštite od zračenja za rendgenski udes. Dozimetri se koriste kao monitori kako bi se osiguralo da zaposleni nisu izloženi zračenju. Državni organ je odobrio rad postrojenja u skladu sa zakonskim zahtevima.
Razrađene mere fizičke zaštite uključuju dodatni betonski zid debljine 40 centimetara oko zgrade i zaštitna vrata teška oko 45 tona.
info&foto: carsifu.my