Kretanje kroz složeni lanac snabdevanja industrije dijamanata

Industrija dijamanata je dugo bila povezana sa luksuzom, lepotom i bezvremenskom elegancijom. Iza sjaja i privlačnosti dijamanata, međutim, krije se složen i višestruki lanac snabdevanja koji se proteže širom sveta.

Od trenutka kada je neobrađeni dijamant izvađen duboko iz zemlje, pa do svog konačnog odredišta kao uglačani dragulj u vitrini draguljara, on prolazi kroz izvanredno putovanje. Ovaj članak se bavi zamršenim lancem snabdevanja industrije dijamanata, bacajući fokus na ključne faze, izazove i etička razmatranja.

Istorija industrije dijamanata

Tokom 1800-ih godina, nekoliko rudnika dijamanata otkriveno je na jugu Afrike. Da bi to iskoristio, Britanac po imenu Sesil Rouds osnovao je kompaniju De Beers. U to vreme su De Beers, a samim tim i Sesil Rouds, držali monopol nad industrijom dijamanata kupovinom rudarskih kompanija i na svom vrhuncu, Rods je imao 90% svetskih dijamanata. Štaviše, svojim uticajem i saradnjom sa Britanskom južnoafričkom kompanijom osnovao je državu Rodeziju, koje su sada poznate kao zemlje Zimbabve i Zambija.

Dijamanti su stekli popularnost u američkoj ekonomiji posle Drugog svetskog rata, a tradicija korišćenja dijamantskog vereničkog prstena postala je široko rasprostranjena. Godine 1939., 10% veridbi je počelo sa dijamantskim prstenom, međutim, do 1990. ta brojka je porasla na 80%. Sa pametnim marketingom i De Beers-om koji kontroliše snabdevanje dijamantima, veštački povećavajući cenu kako bi stvorio potražnju, De Beers je bio lider na tržištu u industriji, uvek ulaziti u zemlju čija je ekonomija napredovala i imala rastuću srednju klasu.

De Beers je izgubio monopol zbog različitih faktora, uključujući građanske ratove i političku nestabilnost u afričkim zemljama u kojima je poslovao. To je dovelo do toga da pobunjeničke i vojne grupe preuzimaju rudnike i trguju sirovim dijamantima za oružje, što je dovelo do izraza „krvavi dijamanti“.

Kimberlijev proces

Godine 2003. uspostavljen je Kimberlijev proces (KP), koji pokriva preko 99% svetskih dijamanata. Njegov cilj je da ukloni konfliktne dijamante iz globalnog lanca snabdevanja. Vode ga 54 učesnika, to su kompanije u okviru industrije dijamanata i nevladine organizacije, koje predstavljaju 82 zemlje koje se smenjuju da nadgledaju proces svake godine. Oni su posvećeni transparentnosti kroz lanac snabdevanja. Svake godine drugi član predsedava procesom za nadgledanje implementacije šeme čime se lanac snabdevanja održava bez sukoba.

Svaka pošiljka neobrađenih dijamanata koja prelazi granicu mora biti transportovana u kontejneru otpornom na neovlašćeno korišćenje i praćena overenim KP sertifikatom. Ove pošiljke se mogu izvoziti samo u drugu zemlju učesnicu KP.

U novije vreme Blockchain tehnologija se, na primer, koristi za kreiranje digitalnih knjiga koje prate putovanje dijamanta od njegovog izvora do potrošača. Ove knjige obezbeđuju nepromenljivu evidenciju istorije dijamanta, uključujući njegovo poreklo, rudarenje, sečenje i sertifikaciju. Skeniranjem jedinstvenog digitalnog koda dijamanta, potrošači mogu pristupiti informacijama o njegovom putovanju, povećavajući poverenje i transparentnost.

Iako je ova inicijativa napravila značajan napredak u smanjenju trgovine dijamantima iz sukoba, izazovi ostaju, uključujući pitanja sprovođenja i efikasnosti procesa sertifikacije. Pošto KP ne sertifikuje pojedinačne draguljare, ugledni biznisi treba da kupuju samo od dobavljača koji mogu da potvrde da su dijamanti bez sukoba u svom lancu.

Uloga Alrose

Rusija je najveći svetski izvoznik dijamanata po obimu. De Beers je nekada imao značajnu kontrolu nad ruskim dijamantima, ali je izgubio uticaj nakon raspada Sovjetskog Saveza. Alrosa je od tada postala glavni igrač, odgovoran za 90% ruske proizvodnje dijamanata i sada je najveća dijamantska kompanija na svetu. Značajan udeo ruske vlade u Alrosi dodaje dodatni sloj složenosti, posebno usred sukoba u Ukrajini.

Ruska vlada poseduje 1/3 akcija u Alrosi i 2021. godine vlada je imala pravo na 600 miliona dolara profita Alrose pošto je kompanija zabeležila prodaju od 4,2 milijarde dolara. Zbog sukoba u Ukrajini u kojem su Rusija, njeni najuticajniji građani bili povezani sa vladom, sankcionisani su od strane EU kao odgovor. Bivši izvršni direktor je kažnjen, a imovina zaplenjena. Od kada se to dogodilo, Alrosa je htela da objavljuje izveštaje o njihovoj prodaji ili poslovanju.

Prema pisanju portala allthingssupplychain.com, ovo je u direktnom sukobu sa KP, jer nedostatak transparentnosti u lancu snabdevanja Alrose može izazvati sumnju u poreklo njihovih dijamanata. Budući da bi se moglo sumnjati da bi dijamanti iz sukoba potencijalno mogli da se usmere u vojne svrhe, kao i vlasništvo Alrose nad 70% udela u ZCDC u državnom vlasništvu Zimbabvea, stvaraju se sumnje u efikasnost KP.

*izvor: allthingssupplychain.com; foto: unsplash.com

Pročitajte i...