Kako mobilna tehnologija poboljšava efikasnost lanca snabdevanja?

Na koji mobilni telefoni mogu poboljšati efikasnost lanca snabdevanja i planiranje transporta.

Nedostatak informacija u realnom vremenu i prekidi u procesu upravljanja lancem snabdevanja negativno utiču na logistiku poslednje milje i efikasnost lanca snabdevanja. Omogućujući potpunu povezanost i jasnu komunikaciju, robusna mobilna tehnologija popravlja kvar u upravljanju lancem snabdevanja (SCM) i planiranju transporta.

Svetski lanac snabdevanja je pod sve većim pritiskom da postane efikasniji i sa većim brzinama, dok kupci zahtevaju informacije i brzinu. Takvi pritisci komplikuju transport i logistiku poslednje milje i opterećuju poslovnu efikasnost.

Sa povećanjem e-trgovine širom sveta — Adobe očekuje da će globalna prodaja dostići 4,2 triliona dolara u 2021. — pritisak na logistiku poslednje milje će se samo pogoršavati. Neadekvatno planiranje, loša vidljivost procesa poslednje milje i loša komunikacija samo su neki od mnogih problema sa kojima se transportne i logističke kompanije moraju suočiti. Na sreću, mobilnost, kroz robusne uređaje, dopunjuje efektivnu tehnologiju poslednje milje i može da reši ove izazove efikasnosti lanca snabdevanja.

Evo pet najvećih problema poslednje milje u industriji transporta i logistike koji utiču na efikasnost lanca snabdevanja i koje mobilni uređaji mogu da pomognu u rešavanju:

Sve veći zahtevi za boljom uslugom kupaca

Jednodnevna isporuka. Upozorenja u realnom vremenu. Koncept dobrog korisničkog servisa kupaca postavlja visoko letvicu u poslednjih nekoliko godina. Podjednako važno, kupci žele informacije u režimu koji im je lako dostupan, bilo da je to putem teksta, e-pošte ili ćaskanja. Doba omnikanalne kupovine i višekanalnih usluga je tu, što znači da transportne i logističke kompanije moraju potpunije da integrišu kupce u svoje procese i razviju efikasan lanac snabdevanja.

Kupci žele informacije u realnom vremenu, a softver za isporuku poslednjeg kilometra, sa orkestriranim metodama, može da drži klijente u potpunosti u toku. Kupci mogu da primaju tekstove o očekivanim rokovima isporuke, da ponovo zakažu isporuke i da po potrebi saopšte promene u poslednjem trenutku. Vozači i osoblje za dostavu mogu da koriste svoje mobilne uređaje za rad sa podacima, otpremljenim pomoću telematike voznog parka i softvera za isporuku poslednjeg kilometra, za prenošenje informacija. U većini slučajeva, jednostavno ažuriranje nekoliko polja i praćenje uživo preko GPS-a je dovoljno da se pokrene komunikacija, što štedi dodatni korak za osoblje za isporuku. Takvi napori pomažu u povećanju zadovoljstva kupaca i efikasnosti lanca snabdevanja.

Loša vidljivost

Jedan od najvećih izazova u lancu snabdevanja je nepoznavanje gde se nalaze materijali ili proizvodi. Procesi olovke i papira dovode do lošeg upravljanja zalihama, ograničene vidljivosti i lošeg praćenja robe, što otežava planiranje procesa u nastavku. U takvom okruženju, pitanje kako poboljšati procese lanca snabdevanja postaje ključno za održavanje konkurentske prednosti. Mobilni uređaji pomažu u skladištenju, prenosu i praćenju informacija o svakoj stavci u svakom delu sveta. Sve informacije mogu biti lako dostupne iz jedne centralne baze podataka koju zainteresovane strane ažuriraju u realnom vremenu.

Mobilni uređaji omogućavaju svim dobavljačima transporta i logistike da rade sa centralnim izvorom informacija koji je lako dostupan. Takva transparentnost takođe pomaže svim pogođenim stranama da donose odluke zasnovane na podacima umesto da moraju da rade sa netačnim informacijama. Mobilni uređaji su kritična komponenta digitalne transformacije lanca snabdevanja u digitalne mreže snabdevanja. U polju vođenom podacima, njihov doprinos je neprocenjiv.

Česti povratak

Sa rastućim troškovima dostave, kompanije traže načine da spreče vraćanje, posebno jer se često od njih očekuje da snose najveći teret troškova slanja povratnog paketa. Mobilni uređaji pomažu u smanjenju povrata. Prvo, provajder poslednjeg kilometra može da koristi funkciju kamere na mobilnom uređaju kako bi slikao isporučeni paket tako da se njegovo stanje može snimiti sa prodajnim računom i drugim informacijama. Drugo, softver za isporuku poslednje milje na mobilnom uređaju daje dokaz o isporuci, što može pomoći u rešavanju sporova kupaca, ako ih ima.

Osoblje za isporuku takođe može pomoći u postavljanju opreme prema zahtevu i snimanju relevantnih informacija na mobilnom uređaju koji mogu dokumentovati probleme ili pratiti kontrolnu listu procesa koji treba da se završe da bi se prodaja i isporuka smatrali završenim. Obezbeđivanjem da je roba u najboljem stanju i podešena da se koristi na pravi način, mobilni uređaji pomažu u ključnim aspektima transporta i logistike poslednje milje i povećavaju efikasnost lanca snabdevanja.

Neefikasne rute

Neočekivani događaji mogu se desiti u bilo kom trenutku, što negativno utiče na efikasnost lanca snabdevanja. Bilo da su takvi događaji duga kašnjenja u saobraćaju ili problemi uzrokovani vremenskim prilikama, transportne i logističke kompanije moraju biti u mogućnosti da prilagode svoje rute isporuke u realnom vremenu. Neposedovanje efikasnog načina komunikacije sa dispečerom ili jasne ukupne slike promene situacije na terenu, čini logistiku poslednje milje manje efikasnom.

Preko robusnog mobilnog uređaja na kontrolnoj tabli vozila, osoblje za isporuku može da komunicira o problemima na rutama, da pomogne u obavljanju dodatnih poslova na putu do skladišta i da poboljša optimizaciju ruta i efikasnost lanca snabdevanja. Takve tehnologije poslednje milje štede vreme i novac i zauzvrat poboljšavaju zadovoljstvo kupaca.

Komplikovano upravljanje zalihama skladišta

Efikasna isporuka poslednje milje počinje u skladištu. Današnji krajolik maloprodaje i zaliha doveo je do velikih i malih skladišta, od kojih svi zahtevaju precizno pakovanje i praćenje zaliha i softvera. Centri za mikro-ispunjenje se takođe povećavaju kako bi zadovoljili potrebe kupaca za brzom isporukom. Komplikovano upravljanje zalihama koje sada mora da bude razvučeno između velikih skladišta, centara za mikro ispunjenje i ulaznog i odlaznog tereta zahteva snažnu orkestraciju informacija o zalihama u realnom vremenu.

Čvrsti mobilni uređaji u skladištu obezbeđuju efikasne tokove rada i precizno vođenje evidencije, što obezbeđuje efikasnost lanca snabdevanja i lakši transport i logističke operacije u nastavku.

Industrija transporta i logistike suočavaju se sa mnogim izazovima dok se globalni lanac snabdevanja testira s jedne strane, dok se zahtevi kupaca stalno povećavaju s druge strane. Digitalna transformacija i tehnologije kao što su robotika i napredni softver poslednje milje mogu pomoći u poboljšanju lanca snabdevanja. Mobilni uređaji su platforma za pristup takvoj pomoći i informacijama u realnom vremenu.

izvor: supplychaindigital.com; foto: whalesharkstudio.com

Pročitajte i...