Istraživači sa Univerziteta u Edinburgu u Škotskoj trenutno istražuju ulogu koju bi određene bakterije mogle da igraju u oporavku retkih metala iz korišćenih baterija.
Ideja je da se pomoću njih reciklira što više ovih materijala za upotrebu u proizvodnji električnih automobila i vetroturbina, na primer.
Gardijan je izvestio o napretku ovog istraživanja. Koristili su bakterije za izdvajanje retkih metala iz starih baterija, u nadi da će jednog dana moći da ih ponovo iskoriste u proizvodnji novih električnih vozila, vetroturbina ili gorivnih ćelija.
Ove bakterije, koje su za sada sve prirodno prisutne, sada su se pokazale sposobnim da izvlače litijum, kobalt, mangan i druge metale iz starih baterija i druge korišćene elektronske opreme.
Otpad je prvo rastvoren, a zatim su bakterije pretvorile atome metala u nanočestice kao deo procesa detoksikacije.
Naučnici su to prvo uradili sa manganom, a kasnije sa niklom, litijumom i kobaltom. Sada ostaje da se vidi da li se metali izvučeni na ovaj način mogu koristiti kao komponente za nove baterije.
Pored tehnološkog izazova, ovo je i ekonomsko pitanje, jer je Kina trenutno glavni dobavljač ovih retkih metala.
Ovi resursi takođe nisu beskonačni. Stoga je od vitalnog značaja razviti kružnu ekonomiju u kojoj će recikliranje što većeg broja ovih metala biti norma u budućnosti.
U Francuskoj je sada otvorena pilot fabrika za reciklažu baterija za električna vozila u Trappesu u zapadnom predgrađu Pariza.
Cilj mu je da izdvoji plemenite metale iz korišćenih baterija kako bi ih integrisao u novi proizvodni ciklus. Ova pilot fabrika je u stvari replika 1:1000 one koja bi trebalo da bude otvorena u Denkerku 2027.
On će biti odgovoran za demontažu, drobljenje i odvajanje različitih komponenti baterija, sve do proizvodnje crne mase, crnog praha koji sadrži nikl, kobalt i litijum.
izvor&foto: carsifu.my