Uskrs je proslava neospornog istorijskog i verskog značaja širom sveta, ali za mnoge u zapadnom svetu Uskrs je sinonim za jednu stvar: čokoladu.
Poreklo čokoladnog jajeta doseže, kroz istoriju, do Evrope iz 19. veka, i sa sigurnošću se može reći da su od tada evoluirali da postanu glavna komponenta uskršnjih svečanosti širom starog kontinenta.
U stvari, Finderovo istraživanje pokazuje da je samo tržište uskršnjih jaja u Ujedinjenom Kraljevstvu iznosilo procenjenih 475 miliona evra 2022. godine, pri čemu su potrošači plaćali 68% više za čokoladu u obliku jajeta u odnosu na svoje standardne čoko table iste težine.
Nije ni čudo što prodavci i proizvođači čokolade žele da profitiraju od uskršnje sezone, ali postizanje logističke ravnoteže kako bi se maksimizirao prihod može biti pravi izazov.
Balans “od kraja do kraja”
Uskršnja jaja su, naravno, sezonski proizvodi, što znači da će potražnja potrošača varirati tokom cele godine i naglo pasti na kraju tradicionalnog trodnevnog perioda. Prodavci se stoga suočavaju sa poteškoćama u preciznom predviđanju količina i učestalosti porudžbina, dok proizvođači moraju da prevaziđu izazove u vezi sa nabavkom i transportom.
Budući da je relativno kratak period, asortiman proizvoda za Uskrs se obično ne proizvodi u istim fabrikama kao čokolada tokom cele godine, već se nabavlja izvan uobičajene mreže. Ovo će uticati na vreme isporuke na tržište i potencijalno uticati na starost proizvoda po prispeću – a pošto trgovci na malo obično prihvataju samo konditorske proizvode, sa više od 70% njihovog roka trajanja od 8-12 meseci, time je to još kritičnije.
Logističke operacije su zaista ključne za pronalaženje te slatke tačke kako bi se eliminisao rizik od rasipanja proizvoda, ali sam transport nije bez svoje složenosti. Uskršnja jaja su prilično krhka po prirodi, što znači da se skladištenje i transport moraju obavljati bezbedno kako bi se rizik od oštećenja sveo na minimum.
Specijalna zaštitna ambalaža se koristi za ograničavanje i sprečavanje takvih oštećenja u transportu, iako to povećava cenu celokupnog proizvoda, zauzima više prostora i čini ga izazovnijim za slanje do konačnog odredišta.
Samo pakovanje proizvoda je još jedan način na koji provajderi logističkih usluga pomažu proizvođačima da prevaziđu specifične izazove lokalizacije za tržišta širom Evrope. Usluge sa dodatnom vrednošću zadovoljavaju sezonske i geografske zahteve, kao što su ažuriranja umetničkih dela ili aktivnosti pakovanja iz skladišta, osiguravajući da svi proizvodi odgovaraju njihovom ciljnom regionu pre carinjenja.
Skladišta služe još većoj svrsi i tokom Uskršnjeg perioda. Kako se oko 70% sezonskog obima proizvoda kupuje u tri nedelje do Uskršnje nedelje (trgovac namirnicama), većina zaliha će biti u skladištu samo tri meseca pre sezone.
Prodavci sve ranije skladište uskršnja jaja kako bi stekli konkurentsku prednost, zadovoljili ranu potražnju potrošača i izbegli probleme sa zalihama, ali posedovanje proizvoda na policama tokom te najvažnije tri nedelje je veliki prioritet.
Dakle, iako je vrhunac kupovine kratak vremenski period, postoji neosporna potreba za ogromnim rešenjima za skladištenje. Ako vaš logistički partner može da obezbedi strateško skladištenje u regionalnim čvorištima za konsolidaciju, možete držati zalihe na jednom mestu i prebacivati ih na tržišta u skladu sa potražnjom potrošača.
Ovo ne samo da može maksimizirati prihod u smislu izloženosti potrošača i kupovine, već i ograničava mogućnosti preopterećenja tako što nastavlja da služi brojnim željenim tržištima.
Problemi posle Uskrsa
Posle Uskrsa, potražnja za uskršnjim jajima prirodno opada veoma naglo i brzo, tako da ako niste tačno isplanirali zalihe, možete se suočiti sa problemima sa preteranim zalihama.
Da bi prebacili preostale uskršnje zalihe, prodavci generalno smanjuju cenu proizvoda na delić njihove prvobitne cene – što potencijalno utiče na profitne marže i ukupni rezultat sezone. Zbog relativno kratkog roka trajanja, uskršnja jaja moraju da se prodaju brzo pre isteka roka ili će se bacati – još jednom utiče na finansijski učinak.
Što se tiče skladištenja, ostavljanje velikog broja uskršnjih jaja na kraju sezone može zauzeti vredan prostor za skladištenje u vašem lancu snabdevanja. To bi moglo da ima uticajni efekat i znači da se drugi artikli ne mogu čuvati, što dovodi do potencijalnih propuštenih prilika kada su u pitanju sledeći zahtevi potrošača.
Sve to zajedno pokazuje koliko je važno planiranje i upravljanje zalihama oko Uskrsa, kao i korišćenje logističke podrške za predviđanje i kapitalizaciju na zahtev gde je to moguće.
Za proizvođače i trgovce na malo, Uskrs je vreme velikih prilika, ali ispravan balans u smislu logistike može biti razlika između plodnog i beskorisnog perioda praznika.
*izvor: maersk.com; foto: unsplash.com