Fordov centar za električna vozila (EV) u Kelnu će pomoći proizvođaču automobila da postigne svoj cilj neutralnosti ugljenika u svim evropskim objektima, logistici i dobavljačima do 2035. godine.
Proizvođač automobila je uložio 2 milijarde dolara u transformaciju svoje nemačke fabrike u Nilu, Keln, koja je osnovana 1930. godine. Investicija je opremila lokaciju od 125 hektara novom proizvodnom linijom, montažom baterija i alatima i automatizacijom. Imaće godišnji proizvodni kapacitet od više od 250.000 EV, što će pomoći Fordu da ostvari svoj cilj da do kraja 2026. godine proizvede 2 miliona EV-a godišnje. Prvo EV koji će se proizvoditi u fabrici je Fordov novi model Explorer, Ford-ovo najveće EV koji se sledi Mustang Mach-E, E-Transit i F-150 Lightning. Električni pikap F-150 Lightning počeće da se izvozi u Norvešku sledeće godine, počevši od ograničenog broja lansiranih izdanja Larijata.
Sva energija potrebna za pokretanje objekta je 100% sertifikovana obnovljiva električna energija i biometan. Toplota potrebna za zagrevanje postrojenja i procesa takođe će biti neutralna od ugljenika kroz kompenzaciju emisija od strane dobavljača energije. Toplotu proizvodi eksterna elektrana i postrojenje za spaljivanje otpada, obezbeđeno preko parne mreže za Ford. Lokalni dobavljač energije planira da smanji svoje operativne emisije za isporuku toplote za 60% u 2026. godini i da ih potpuno eliminiše do 2035. Kada bude potpuno operativan, centar će biti sertifikovan kao ugljen-neutralan. Ford je rekao da će ovo redovno revidirati nezavisna strana.
U aprilu je Ford izneo kako svoj lanac snabdevanja električnim vozilima i baterijama čini održivijim, uključujući direktne nabavke sirovina od rudarskih kompanija u skladu sa specifikacijama za reviziju dobavljača. Proizvođači automobila širom sveta nastoje da dekarboniziraju snabdevanje materijala koji se koriste u njihovim baterijama EV u isto vreme dok obezbeđuju da su izvori u skladu sa etičkim standardima rada. Smanjenje ukupnih emisija tokom životnog ciklusa vozila uključuje smanjenje ugljenika iz nabavke materijala, što predstavlja značajan deo potrošnje na ugljenik u električnim vozilima.
Ford je prijavio ulaganje od 50 milijardi dolara između 2022. i 2026. u razvoj i proizvodnju električnih vozila i baterija. Cilj mu je godišnja proizvodnja od 600.000 električnih vozila do kraja 2023. i više od 2 miliona do kraja 2026. Proizvođač automobila ima za cilj da do 2030. godine EV čine polovinu globalne prodaje.
izvor&foto: automotivelogistics.media