5 načina na koji vodeći brendovi razvijaju partnerstvo sa ekološki prihvatljivim dobavljačima

Svi trendovi prate sličnu putanju, poznatu kao „životni ciklus usvajanja“, koju predvodi veoma mala grupa inovatora i ranih usvojitelja, rešavajući ključne izazove i utirući put koji treba da sledi ostatak sveta. Jedan primer za to je sveprisutna tehnologija e-trgovine.

Prelazak na održivost unutar lanaca snabdevanja nije ništa drugačiji. U našoj tranziciji ka održivijoj ekonomiji, tehnike za izgradnju ekološki prihvatljivih odnosa sa dobavljačima su još uvek u fazi ranog usvajanja.

Evo 5 načina na koje brendovi koji predvode ovu tranziciju razvijaju partnerstvo sa dobavljačima koji su prihvatljivi za životnu sredinu, kao sredstvo da svoje lance snabdevanja učine održivijim.

Razvijanje i finansiranje tima

Vodeći brendovi imaju dalekovidnost da vide kuda ide ekonomija i značajno ulažu u to da svoje lance snabdevanja učine održivijim. Inovatori poput Patagonije već godinama znaju da „ekološki prihvatljivo“ nije samo dobra marketinška reč koja će im pomoći da steknu prednost u odnosu na konkurente. Lanac snabdevanja koji je ekološki prihvatljiviji je pouzdaniji. Manje je verovatno da će podleći promenama zasnovanim na faktorima životne sredine, trpeti kratkoročno ili dugotrajno gašenje zbog kršenja održivih principa i generalno su ispred krive u pogledu trendova kao što je prelazak na obnovljive materijale – koji koštaju druge dobavljače vremena i novca.

Zato inovatori u ovom prostoru grade tim, kako bi se uverili da će sve učiniti kako treba. Razvijanje partnerstva sa ekološki prihvatljivim dobavljačima nije zadatak za vašeg postojećeg menadžera nabavke. Ovo je zadatak za posvećen tim sa jasnim ciljevima učinka vezanim za željene rezultate vašeg brenda.

Veći brendovi obično imaju svoj interni tim. Manji brendovi često smatraju da je isplativije unajmiti spoljnu firmu da im pomogne u ovoj tranziciji. Mnogi brendovi koriste kombinaciju ova dva. Bez obzira na metod izvršenja, većina brendova će slediti nekoliko sledećih metoda za izgradnju uspešnih partnerstava sa ekološki prihvatljivim dobavljačima.

Pojašnjavanje podsticaja za „postati zeleno“

Brendovi koji su ispred pomenute krive u ovom prostoru imaju na umu cilj. I tako počinju. Oni definišu i jasno razumeju kako se partnerstvo sa ekološki prihvatljivim dobavljačima uklapa u njihovu viziju budućnosti njihove kompanije i njenih zaposlenih. Ova jasnoća u viziji je lepak koji drži timove zajedno i gorivo koje ih motiviše da obave stvari.

Ceo tim treba da zna šta su ciljevi i da svima bude jasno kada ih dostignu. Praktičan metod za razjašnjavanje podsticaja je da se zapiše krajnji cilj, nekoliko konkretnih prekretnica koje treba postići na tom putu i ​​detaljan plan akcije ispod toga. Pripremajući se za ovakva prelazna putovanja, uspešni timovi takođe osmišljavaju potencijalne prepreke na putu i ​​vizualizuju kako će prevazići te izazove, ako stignu.

Definisanje kriterijuma za dobavljače

Nakon što brend ima jasnu viziju o tome gde želi da ide sa svojim planom održivosti i šta za njih znači „prijateljstvo prema životnoj sredini“, oni mogu da razviju specifične kriterijume na osnovu kojih će proceniti potencijalne dobavljače. Definisanje ovog kriterijuma je važno jer obezbeđuje rubriku bodovanja koju brend može da koristi za procenu kvaliteta svojih dobavljača i može doneti dosledne odluke o tome kako da postupi u različitim situacijama.

Na primer, vaš brend može imati rubriku bodovanja za procenu dobavljača koja rezultira konačnim rezultatom xx/100. Možete prihvatiti da radite samo sa dobavljačima koji mogu postići 90/100 ili više. Možda imate i neke tačke „prekidanja dogovora“ koje automatski diskvalifikuju potencijalnog dobavljača, kao što je nepravilno odlaganje otpadnih materijala.

Evaluacija dobavljača

Vodeći brendovi imaju jasan okvir i spremni su da ulože u odgovarajuću procenu novih dobavljača kako bi bili sigurni da će to ispravno uraditi. Oni razumeju cenu vremena i izgubljeni inventar zbog prelaska na više dobavljača. Ulaganje u održive odnose dugoročno je isplatljivije, čak i ako plaćaju malo više unapred za uspostavljanje ovih odnosa.

Oni takođe razumeju da sama evaluacija mora biti pravilno izvršena kako bi dobili tačnu procenu svojih dobavljača. Brendovi koriste stručnjake i industrijske alate kao što su nezavisni revizori treće strane da im pomognu u procenama svojih dobavljača. Ovi eksterni revizori su upoznati sa međunarodnim standardima i u stanju su da prilagode svoju reviziju na osnovu vaših prilagođavanja kako bi zadovoljili potrebe vašeg brenda. Vodeći brendovi koriste revizore treće strane za početne evaluacije, kontinuirano praćenje usklađenosti i planiranje korektivnih akcija.

Pronalaženje novih dobavljača ili korekcije postojećih dobavljača

Kada brend utvrdi da jedan ili više njegovih postojećih dobavljača ne ispunjava njihove nove zahteve održivosti, oni generalno mogu da preduzmu dva pravca delovanja. Prvi je pronaći nove dobavljače koji ispunjavaju njihove zahteve. Druga opcija je da se implementira korektivni akcioni plan i pomogne svom dobavljaču da postane održiviji.

Generalno, brend će doneti ovu odluku na osnovu toga koliko su ekstremna kršenja njihovih zahteva. Ako dobavljač ima samo nekoliko oblasti koje treba ispraviti, vredi da brend investira da im pomogne da to isprave i ostanu u poslu. S druge strane, ako ima velikih prekršaja, možda će im biti lakše i isplativije da jednostavno pronađu novog dobavljača. Brendovi treba da imaju jasnu matricu odluka ili okvir za analizu troškova koji će im pomoći da donesu ove odluke na metodičan način.

*izvor: allthingssupplychain.com; foto: unsplash.com/allthingssupplychain.com

Pročitajte i...