Upravljanje transportom je ključna komponenta optimizacije lanca snabdevanja, posebno kako globalne mreže postaju sve šire i složenije, uključujući više izvora, odredišta i načina transporta.
Današnji sistem upravljanja transportom (TMS) je visoko integrisan i vođen podacima kako bi se suočio sa izazovima direktno i obezbedio veću kontrolu i uvid širom mreže – od proizvođača i distributera do otpremnika i dobavljača logističkih usluga.
Kako su evoluirali sistemi upravljanja transportom
1. Integracija male pošiljke (SPS)
Gledajući unazad na tehnologije logistike i lanca snabdevanja, tek nedavno su paketi (mala pakovanja) postali integrisani u odabrane sisteme upravljanja transportom. Tokom 2000-ih, TMS se fokusirao na puteve (OTR) sa manjim teretom (LTL) i punim teretom (TL) kao primarnim načinima transporta, isključujući okeanske, vazdušne, železničke i intermodalne opcije.
Ako bi klijent želeo da integriše druge načine prevoza, kao što je paket, bio bi potreban poseban modul, što bi projekat učinilo dugotrajnim i skupim. Ove integracije pošiljke paketa stvaraju kompleksan sistemski pejzaž za organizaciju i zahtevaju zaobilazna rešenja koja su zahtevala dodatni rad.
Promenama na nivou prevoznika ili usluge, na primer, morali su da se upravljaju ručno, a zbog složenosti multimodalnog transporta, ovo je povećalo rizik od kašnjenja ili prekomernih troškova. Štaviše, timovi za korisničku podršku bili su pred izazovom da svojim klijentima pruže tačnu ponudu transporta, što je u nekim slučajevima uticalo na zadržavanje kupaca.
Današnji softver za upravljanje transportom koristi napredak u API-jima veb usluga koji omogućavaju kompanijama da optimizuju i automatizuju upravljanje paketima. Kao TMS nove generacije, rešenje rešava ove probleme nudeći tačne i trenutne cene sa više opcija isporuke, integrisano štampanje etiketa, praćenje i fakturisanje – sve u cilju boljeg pružanja usluga kupcima.
2. Podrška za upravljanje ulaznim narudžbinama
Istraživači Centra za inovacije u lancu snabdevanja Univerziteta Auburn su 2021. predstavili rezultate studije „Logistics 2030 – Navigacija kroz dekadu koja prekida“. U ovoj studiji, 67% anketiranih u menadžmentu logistike identifikovalo je fleksibilnost izvora kao svoj glavni prioritet za nabavku i nabavku.
Fleksibilnost nabavke, u ovom kontekstu, odnosi se na lakoću i brzinu kojom klijent može da promeni dobavljača, i jasno je zašto je ovo novi fokus za upravljanje transportom: poremećaji u lancu snabdevanja na globalnom nivou bili su u izobilju 2021. Indeks (PMI) pokazuje dokaze povećane volatilnosti u odnosu na prethodne godine; trenutno stvarno očitavanje za januar, na primer, je 50,80. Među globalnim PMI dobavljačima, indeks vremena isporuke je takođe opao u 2021. godini, dostigavši čak 34,8 poena u oktobru.
Ovi rezultati pokazuju promenu prioriteta za dolaznu kupovinu i sve veći značaj povezivanja upravljanja transportom, pošto su učesnici studije ranije prijavili upravljanje troškovima kao svoju glavnu brigu.
Nova tehnologija upravljanja transportom podržava upravljanje ulaznim narudžbinama tako što pojednostavljuje odluke o izvorima sa podacima u realnom vremenu i integracijom API-ja koja se može centralizovati među partnerima, eliminišući potrebu za prebacivanjem između višestrukih portala prevoznika/špeditera i komunikacionih kanala. Neki čak nude rešenja u aplikaciji, dajući jasne preporuke zasnovane na centralizovanim podacima. Sa pristupom usredsređenim na porudžbine i vidljivošću među dobavljačima, klijenti se mogu fokusirati na optimizaciju toka od kraja do kraja i obezbediti kontinuitet snabdevanja.
3. Optimizacija upravljanja povratima
Kada se proizvod vrati i porudžbina putuje uzvodno, nastaju novi slojevi složenosti. Operacija može uključiti, na primer, isporuke u poslednjem kilometru i višestruke poslovne partnere i usluge spoljnog angažovanja kao što su popravka, prepakivanje, renoviranje i spasavanje. TMS sada može da podrži upravljanje povratima i obrnutu logistiku tako što konsoliduje pošiljke i optimizuje izbor i režim prevoza, a sve to uzimajući u obzir logistička ograničenja i ugovore o nivou usluge (SLA) koji se razlikuju po narudžbini.
Platforme koje obezbeđuju omnikanalnu vidljivost i integrišu obrnutu logistiku u njihove sveukupne mogućnosti orkestracije narudžbine pomažu organizacijama da smanje vreme obrade, smanje troškove i upravljaju odnosima spoljnih saradnika, čak i ako je tok narudžbine složen i uključuje višestruke i višestruke selekcije. Sistem upravljanja transportom takođe mora da se konfiguriše za industrije koje mogu da rade u okviru veoma specifičnih parametara, kao što bi bio slučaj za transport velike opreme ili opasnih materijala.
Povećani kapaciteti za rešavanje povrata koji se mogu priuštiti kroz efikasan sistem upravljanja transportom je takođe koristan jer su nalozi za vraćanje i renoviranje porasli u poslednje dve godine. Zbog nekoliko složenih faktora, uključujući porast e-maloprodaje, pritisak potrošača i široku upotrebu elektronike i uređaja, potražnja za vraćanjem artikala i popravkama raste.
Za povećanje operacija za upravljanje povratima i uspeh u sve složenijem ekosistemu sa više partnera, ključan je konfigurabilni TMS sistem sa mogućnostima povrata u kombinaciji sa naprednim analitičkim mogućnostima.
izvor&foto: supplychain247.com