Hapag-Lloyd započinje Gemini Cooperation sa Maerskom

Počevši od februara 2025., Hapag-Lloyd i Maersk će započeti novu dugoročnu operativnu saradnju pod nazivom Gemini Cooperation.

Ambicija je da se isporuči fleksibilna i međusobno povezana okeanska mreža sa vodećom pouzdanošću u industriji, saopštile su dve kompanije.

Kao posledica pridruživanja ovoj saradnji, Hapag-Lloyd će napustiti THE Alliance krajem januara 2025. Podsetimo se da su u januaru 2023. Maersk i MSC objavili da će se 2M alijansa okončati u januaru 2025. godine.

„Udruživanje sa Maerskom će nam pomoći da dodatno unapredimo kvalitet koji isporučujemo našim kupcima. Pored toga, imaćemo koristi od povećanja efikasnosti u našim operacijama i zajedničkih napora da dodatno ubrzamo dekarbonizaciju naše industrije“, kaže Rolf Haben Jansen, izvršni direktor Hapag-Lloyda.

Nova saradnja između Hapag-Lloyd-a i Maerska obuhvataće flotu od oko 290 plovila sa kombinovanim kapacitetom od 3,4 miliona kontejnera (TEU); Maersk će rasporediti 60 posto, a Hapag-Lloyd 40 posto.

„Zadovoljstvo nam je što ulazimo u ovu saradnju sa Hapag-Lloydom, koji je idealan okeanski partner na našem strateškom putu. Ulaskom u ovu saradnju, našim klijentima ćemo ponuditi fleksibilnu okeansku mrežu koja će podići lestvicu pouzdanosti u industriji. Ovo će ojačati našu integrisanu logističku ponudu i zadovoljiti potrebe naših kupaca“, kaže Vincent Clerc, izvršni direktor kompanije Maersk.

Kao deo sporazuma, dve kompanije su postavile ambiciozan cilj da isporuče pouzdanost rasporeda od preko 90 odsto kada se mreža u potpunosti uvede. Obe kompanije su takođe rekle da su posvećene dekarbonizaciji svojih flota i da su postavile najviše ambiciozni ciljevi za dekarbonizaciju u industriji, sa Maerskom koji cilja na net-nula u 2040. i Hapag-Lloydom 2045. godine.

Tokom 2024. godine, Maersk i Hapag-Lloyd će planirati prelazak sa svojih sadašnjih saveza na novu operativnu saradnju. Istovremeno, usluga korisnicima će se nastaviti prema postojećim ugovorima.

Prema rečima dve kompanije, saradnja će obuhvatiti relacije: Azija / Zapadna obala SAD, Azija / Istočna obala SAD, Azija / Bliski istok, Azija / Mediteran, Azija / Severna Evropa, Bliski istok – Indija / Evropa i Transatlantik.

Gemini Cooperation će takođe obuhvatati 26 glavnih usluga. Glavne okeanske usluge će biti dopunjene globalnom mrežom namenskih šatlova usredsređenih oko vlasničkih i/ili kontrolisanih čvorišta za pretovar – od toga 14 šatl usluga u Evropi, 4 na Bliskom istoku, 13 u Aziji i 1 u Meksičkom zalivu. Ove šatl usluge će ponuditi brzu vezu sa fleksibilnim kapacitetom između čvorišta i luka koje opslužuju šatl usluge i obrnuto, saopštile su dve kompanije.

izvor&foto: projectcargojournal.com

Pročitajte i...