Da li će računarstvo u oblaku dovoljno dobro zameniti lokalne sisteme u logistici?

Računarstvo u oblaku je podstaklo revoluciju u privatnim i poslovnim aplikacijama tokom protekle decenije. Danas se podaci i softverski programi mogu sačuvati ili pokrenuti u bilo kom centru za obradu podataka u svetu. Svima se upravlja preko interneta, potpuno nezavisno od lokacije ili uređaja. Računarstvo u oblaku je značajno olakšalo instalaciju, administraciju i ažuriranja i time postavilo temelje za softver kao uslugu (SaaS).

Ovaj poslovni model pruža mnoge prednosti:

– Efikasna obrada velikih podataka,

– Brza integracija,

– Paket sveobuhvatne nege sa jasnom strukturom troškova,

– Pristup najnovijim funkcijama,

– Plati dok rasteš.

Kako se računarstvo u oblaku koristi u logistici

Za logistiku, računarstvo u oblaku i veštačku inteligenciju otvaraju fantastične nove mogućnosti. Korišćenje ovih tehnologija povećava transparentnost u logističkim mrežama i omogućava im da postanu inteligentniji. Kako? Kombinovanjem vertikalne integracije preko nekoliko nivoa sistema na jednoj lokaciji sa horizontalnom integracijom preko logističke mreže.

Računarstvo u oblaku spaja sve podatke i usluge u jednu infrastrukturu. Prednosti govore same za sebe:

  • Radni podaci jednog ili više sistema su centralno i lako dostupni za dalju obradu, bez obzira da li se radi o logističkom ili tehničkom radu sistema.
  • Podaci se lako mogu koristiti za različite aplikacije kao što su detaljno praćenje i analiza operacija, planiranje, optimizacija zaliha i korišćenje resursa ili priprema snimljenih matičnih podataka za druge lokacije.
  • Različite aplikacije veštačke inteligencije mogu se lako podržati jer računarstvo u oblaku obezbeđuje infrastrukturu potrebnu za podršku različitim metodama veštačke inteligencije koje zahtevaju velike količine podataka, kao što su mašinsko učenje i duboko učenje.
  • Podrška hardvera i softvera, IT bezbednost, bezbednost podataka i interfejsi između aplikacija su obezbeđeni „iz kutije“, bez obzira na dobavljača softvera ili automatizacije.

Da bi ispunili sve logističke zahteve, računarstvu u oblaku su i dalje potrebni lokalni sistemi

Gledajući mnoge prednosti koje pruža računarstvo u oblaku, možemo se zapitati: Da li su nam i dalje potrebni lokalni sistemi za softverske aplikacije u logistici? U nekim zemljama autonomni automobili već voze javnim putevima. Postavlja se pitanje: možemo li i mi potpuno autonomno upravljati skladištem?

Računarstvo u oblaku je već veoma široko korišćeno u svetu logistike, tačka. Međutim, postoje tehnološka ograničenja za to. U logistici je isto kao i sa automobilima: veliki deo podataka se nalazi i njime se upravlja u oblaku, a ažuriranja sistema se često instaliraju bežično. Ali odluke koje se moraju doneti u realnom vremenu u roku od nekoliko milisekundi ili one koje su ključne za bezbednost mogu se doneti samo direktno u vozilu.

Iz ovoga se može zaključiti da se potencijal računarstva u oblaku može veoma efikasno iskoristiti i u logističkim aplikacijama, pod uslovom da vreme odziva i bezbednosni zahtevi to dozvoljavaju.

Zbog toga je hibridna IT infrastruktura – ​​poznata i kao edge computing – rešenje za lance vrednosti orijentisane na budućnost: softverski programi kritični za sistem sa visokim zahtevima u realnom vremenu pokreću se na lokalnom nivou. Alati za skladištenje podataka i lanac snabdevanja za zadatke analize i optimizacije se upravljaju u oblaku. Da bi se na najbolji način iskoristio potencijal oba IT sveta, dva sistema bi trebalo da budu blisko povezana.

U praksi, to takođe znači da, tipično, sistemi za upravljanje transportom (TMS) ili sistemi za upravljanje skladištem (WMS) bez automatizacije mogu da rade u potpunosti u oblaku. Dok kod automatizovanih instalacija, kontrole mašina i dalje moraju da rade lokalno zbog bezbednosti mašine i najviših zahteva u realnom vremenu.

Suština je da računarstvo u oblaku predstavlja idealan dodatak lokalnim aplikacijama za dalju optimizaciju lanaca vrednosti. Ovaj hibridni pristup je prava stvar kombinovanjem prednosti oba sistema. Usluge u oblaku nude mnoge mogućnosti korisnicima da biraju između različitih SaaS ili pretplatničkih poslovnih modela. Standardne usluge za optimizaciju interne logistike mogu se brzo aktivirati bez skoro ikakvih početnih troškova. Princip „plati kako rasteš“ omogućava kompanijama da lako prošire svoje korišćenje usluga.

*izvor: logisticsviewpoints.com; foto: unsplash.com

Pročitajte i...