Cloud-Native VMS: ključne karakteristike i razmatranja

Potrošački i poslovni softver prošao je kroz značajnu evoluciju u poslednjih godina. Potrošači su dostigli tačku u kojoj je softver kao usluga (SaaS) postao neprimetna norma. Naša upotreba proizvoda Microsoft® Office tiho se promenila u Microsoft® 365 koji se pruža kao usluga. Sistemi ljudskih resursa polako su prešli na davatelje usluga poput radnog dana. A kod kuće koristimo čitav paket Google-a, Apple-a i drugih softverskih proizvoda – svi isporučeni kao usluga. Zaista, potrošači ovih dana retko plaćaju licencirani softver.
U logističkom i distributivnom prostoru preduzeća koja zavise od lanca snabdevanja takođe su započela prelazak na SaaS rešenja. Softver za izvršenje lanca snabdevanja, poput sistema za upravljanje transportom, odavno je ponuda u oblaku. Međutim, u distributivnom centru (DC), pošto su sistemi upravljanja skladištem (VMS) toliko kritični i složeni, prelazak u oblak je bio spor. Ova inercija se u velikoj meri može pripisati problemima zbog dostupnosti sistema i vremenskog odlaganja softverskog rešenja koje rade u javnom oblaku. Mnogi operateri skladišnih sistema zamišljaju da je SaaS VMS ponuda spora i nepouzdana. Oni vide aplikaciju koja se pokreće u javnom oblaku i pretpostavljaju da mora proći dugo vremena kad se sistemski zahtev pokrene u DC-u pre nego što se u oblaku pojavi glavna VMS aplikacija i usmeri natrag u DC s odgovorom. U stvarnosti, kašnjenje transakcija između DC-a i javnih podataka u oblaku podataka često se pokazuje čak i manja nego u privatno upravljanim centrima podataka.
Kako se očekivanja i iskustva sa SaaS-om i dalje razvijaju, jasno je da su dani kada kompanije donose značajne alokacije kapitala za nabavku i upravljanje softverom numerisane. Korisnici poslovnih aplikacija očekuju da će softver platiti na osnovu korišćenja. Očekuju da će imati pristup najnovijim funkcijama čim budu dostupne, a očekuju da će se performanse softvera automatski prilagoditi fluktuirajućim stopama potrošnje. Ispunjavanje ovih potreba zahteva razvoj softverskog rešenja zasnovanog na oblaku ili rođenog u oblaku, kojim se otključavaju automatska skalabilnost, kontinuirane inovacije proizvoda, lako proširivost i intuitivna konfiguracija.
Moglo bi se pretpostaviti da je dizajniranje VMS-a zasnovanog na SaaS-u jednostavno kao uzimanje nasleđenog VMS-a, njegovo raspoređivanje u javnom oblaku, omatanje upravljanim servisima i re-brendiranje ponude kao SaaS VMS. Ali da bismo zaista razumeli prednosti toga što smo izvorno zasnovani na oblaku, moramo malo dublje da pogledamo. Postoje četiri ključna razmatranja koja preduzeća moraju proceniti prilikom odabira VMS rešenja u oblaku.
Mikroservisi: Tradicionalni poslovni softver izgrađen je kao jedinstvena monolitna aplikacija. Obično su ciklusi puštanja proizvoda godišnji, jer se nove karakteristike dodaju na postojeći monolit i zahtevaju opsežno testiranje. U određenom trenutku softver je previše velik i neugodan za nadogradnju i održavanje. Međutim, arhitektura mikroservisa rastavlja proizvod na pojedine komponente funkcionalnosti. Kao vizuelni prikaz moglo bi se zamisliti Lego kocke. Svaka kocka je nezavisna, neprimetno integrišući se sa susednom i može se koristiti za jednokratnu upotrebu ili lako je zamenljiva. Svaka je zasebna i dizajnirana je za obavljanje određene funkcije. U kontekstu VMS-a, primanje, pretplata, dodela, branje, pakovanje, otprema i upravljanje radom mogu biti sve nezavisne. Softver napravljen na ovaj način otvara značajne operativne prednosti:
Skala – automatskim kopiranjem blokova po potrebi
Ažuriranje – primenom zamenih blokova umesto starih
Inovacija – dodavanjem blokova sa novim konfiguracijama ili oblicima
Dizajniranje softvera napravljenog od slabo spojenih, a opet samostalnih funkcionalnih komponenti ili mikroservisa osnovni je zahtev za kreiranje verzije, skalabilnog softvera.
Baza podataka i automatizacija jednog proizvoda: Da bi bio bez verzije, softver mora održavati jedinstvenu bazu kodova, koja mora biti raspoređena svim klijentima. Vreme od kada proizvod kod napusti razvojni niz i krene u proizvodnju mora se svesti na minimum kako bi se korisnicima istovremeno omogućio pristup najnovijim inovacijama proizvoda. Procesi razvoja i razmeštanja moraju biti čvrsto povezani i visoko automatizovani da bi se osiguralo da svi kupci rade na identičnom kodu proizvoda. Zašto je ovo bitno? Alternativa – dobavljač softvera koji održava bazu kodova koja je prilagođena potrebama svakog kupca – nije održiva. To je slično pekari koja prilagođava svoje kolače svakom kupcu. Potrebna radna snaga bila bi zabranjivajuća i skupa. Da bi se održao integritet rešenja, svim prilagođavanjem jedinstvenim zahtevima mora se upravljati izvan osnovne ponude proizvoda, jer se kontinuirane inovacije ne mogu postići ako se više verzija softvera širi.
Prilagođavanje proizvoda: Zbog potrebe za jedinstvenom bazom kodova, SaaS provajderi često ne podržavaju proširenje ili prilagođavanje proizvoda u skladu sa pojedinačnim zahtevima. Ali u svetu distribucije nijedna dva skladišta nisu ista. Kao rezultat toga, nije izgrađen nijedan VMS koji bi savršeno odgovarao svim veličinama i oblicima istosmernih izvora. Stoga je od presudne važnosti podržati proširenja proizvoda. Korišćenjem okvira za izgradnju ekstenzija koje su van osnovnog proizvoda zaštićen je mandat za jedinstvenu bazu kodova. Istovremeno, ekstenzije omogućavaju VMS-u da se podudara s obrisima svake operacije i ne prekidaju se prilikom puštanja ažuriranja u kodnu bazu. Samo VMS izvorni oblak može pružiti takav okvir za proširivanje.
Jednostavnost upotrebe: Generalno gledano, korisnici očekuju da je softver jednostavan za konfigurisanje i upotrebu. U svetu skladištenja ovo postaje zamornije kada kompanije imaju mrežu distributivnih centara u kojima je softver raspoređen. Jedinstveni pristup upravljanju konfiguracijom od vitalnog je značaja za povećanje brzine implementacije. Konfiguracija radnih tokova za funkcije skladišta mora biti intuitivna, vođena čarobnjacima za konfiguraciju kako bi se umanjili napori pokretanja i značajno smanjilo vreme za vrednost.
Nedavna pandemija COVID-19 ukazala je na značaj lanaca snabdevanja i potrebu da kompanije brzo okreću i prilagođavaju logističke operacije. Preduzeća čiji su sistemi opremljeni da se nose sa iznenadnim, proširenim stresovima na nivou usluge i situacionim promenama su ona koja su najbolje snašla i odgovorila na krizu.
Skladište je centralna komponenta lanca distribucije. Pri donošenju odluka o VMS-u najbolje se snabdevaju lanci snabdevanja i IT lideri tako što odaberete onaj koji je elastičan, fleksibilan i koji se nikada ne treba nadograđivati i – što je najvažnije – onaj koji može da se izbori sa bilo kakvim izazovima ili poremećajima koji slede.
To se može naći samo u VMS-u koji je rođen u oblaku.

izvor: logisticsviewpoints.com

Image by Gerd Altmann from Pixabay


Pročitajte i...