Industrija brodarstva postoji već vekovima i preobrazila je način na koji živimo povezujući zemlje i kulture širom sveta. Priliv hrane, robe i informacija iz zemalja širom sveta proširio je prehrambene kapacitete i ljudske mogućnosti, što je važan deo održavanja svetske ekonomije. Vremenom, brodska oprema i tehnologije postaju sofisticiranije, brže i efikasnije da odgovore na sve veće potrebe našeg rastućeg globalnog stanovništva. Jedna od briga za brodarsku industriju je njihov značajan doprinos globalnom zagađenju, jer emisija CO2 od ove industrije čini oko 3-4% svih globalnih emisija.
Tako velike emisije gasova sa efektom staklene bašte značajno doprinose globalnom zagrevanju, a kako se svetska klima počinje menjati, za veće kompanije je više nego ikada važno da pomognu u čišćenju planete.
Nezasita potražnja našeg ubrzanog stanovništva za uvozom se verovatno neće uskoro promeniti, ali korišćenjem novijih, zelenijih tehnologija, brodarske kompanije pronalaze više načina da ublaže uticaj na životnu sredinu. Smanjenjem potrošnje goriva veliki brodovi mogu značajno smanjiti svoje emisije ugljenika, a kompanije neprekidno traže nove načine da to postignu. Evo sedam ekološki prihvatljivih trendova i tehnologija kojima je pristupila brodska industrija, sa ciljem da se oblikuje prema čistijem i zelenijem svetu.
1. Sporo isparavanje
Sporo isparavanje je praksa jednostavnog kretanja nižom brzinom, što može značajno smanjiti potrošnju goriva na putovanju. Ova metoda štednje goriva je započela kao način da kompanije smanje troškove, a do 2010. godine skoro sve svetske brodarske kompanije su polako prihvatile ovo kao redovnu praksu. Danas je to možda jedan od najvažnijih trendova u brodskoj industriji za smanjenje emisije ugljenika i vrlo je jednostavan, efikasan i koristan način za to.
2. Dizajniranje efikasnijih brodskih trupova
Oblik trupa broda direktno utiče na performanse plovila, a optimalno dizajniran trup može značajno povećati brzinu i smanjiti troškove goriva. Tradicionalno zaobljeni trup nije toliko efikasan u presecanju vode, a prostraniji oblik je koristan za optimizaciju pogona.
Posebno inovativni dizajni koriste tehnologiju vazdušnog jastuka, gde je prednji deo čamca oblikovan tako da omogućava da se vazduh formira ispod trupa kada je brod u pokretu. Na taj način se smanjuje trenje između broda i vode, omogućavajući veće pokretanje sa manjim troškovima goriva, sa potencijalom da se postigne 10-15% smanjenje emisije ugljenika.
3. Optimizacija putovanja
Moderne tehnologije omogućavaju nam da sa impresivnom tačnošću predvidimo vremenske i morske uslove, čineći putovanja daleko sigurnijim i manje nepredvidljivim. Danas brodarske kompanije obično koriste ove podatke za predviđanje mogućih performansi svojih brodova u ovim uslovima i pri tome mogu donositi odluke potkrepljene pouzdanijim informacijama o tome kojim rutama da se kreću. Zaobilazeći rute na kojima brod možda ne funkcioniše efikasno zbog nemirnog mora ili jakog vetra, mnoge kompanije u brodskoj industriji koriste praksu optimizacije putovanja da bi efikasno smanjile potrošnju goriva. Pomoću ove tehnologije za odabir najefikasnijih ruta, kompanije mogu značajno smanjiti troškove i ugljeničnu emisiju.
4. Optimizovanje pogonske efikasnosti
Povećavanje pogonske efikasnosti teretnih brodova je najbolji način za smanjenje potrošnje goriva i emisije ugljenika, a danas su na raspolaganju mnoge inovativne tehnologije koje to čine efikasno i jeftino. Jedan takav pronalazak je Hi-FIN, proizveden od strane Hyundai Heavy Industries, koji je u stanju da poveća efikasnost bilo kojeg teretnog broda. Stvarajući kovitlače za suzbijanje onih koje stvara propeler, ovaj pametni uređaj može uštedeti 2,5% goriva od količine koje se obično koristi u putovanju. Ovo nije samo isplativo za kompaniju, već takođe pomaže u smanjenju količine zagađenja vazduha koju uzrokuje brodska industrija.
5. Ski Sails (nebeska jedra)
Nebeska jedra genijalno je jednostavan i relativno nov izum koji koristi velike zmajeve za vuču teretnog broda tokom putovanja. Troškovi primene ove tehnologije su minimalni, jer ona koristi neograničenu energiju vetra i jednom kada se uđe u pogon, može znatno naprezati motor. To povećava efikasnost pogona, istovremeno smanjujući potrošnju goriva i smanjujući emisiju izduvnih gasova.
6. Korišćenje goriva sa malo ugljenika
Smanjenje potrošnje goriva je efikasan način za brodske kompanije da smanje emisije ugljenika, ali ogroman obim brodarske industrije znači da treba učiniti više ako žele značajno da smanje svoj uticaj na životnu sredinu. Razvoj goriva sa niskim udelom ugljenika obećava novu tehnologiju i trebalo bi da smanji broj štetnih elemenata gasova koje emituju veliki teretni brodovi. Odstranjujući veću količinu nečistoća, poput pepela i sumpora, ova goriva mogu takođe imati manji uticaj na toksičnost i za životnu sredinu i za zdravlje ljudi.
7. Efikasnije upravljanje lukama
Optimizacijom upravljanja lukama i usavršavanjem operativnih procedura, brodarske kompanije su progresivno skratile količinu vremena u kojem brodovi čekaju na pristaništu i poboljšali vreme povratnih vožnji. Ovo smanjuje vreme brodova koji provode prazne hodove u lukama, izvlačeći tone ugljen-dioksida i čini ceo proces otpreme robe efikasnijim. Optimizacija lučkih operativnih procedura danas je usvojena od strane gotovo svih velikih brodskih kompanija i od velike je koristi kada je u pitanju zelenije brodarstvo. Zeleni trendovi i tehnologije revolucionaraju brodarsku industriju, smanjujući potrošnju goriva, emisiju ugljenika i troškove za brodske kompanije. Redizajniranjem trupa i motora brodova kako bi poboljšali svoju efikasnost, koristeći nebeska jedra i koristeći goriva sa niskim udelom ugljenika, brodovi mogu napraviti velika smanjenja svoje emisije ugljenika. Kao glavni doprinos globalnom zagađenju, ovaj napor špedicije da u svoje poslovanje uključe više zelenih trendova je od suštinske važnosti za borbu protiv uticaja fosilnih goriva na našu globalnu klimu.
izvor: blog.kencogroup.com
Photo by David Dibert from Pexels