Odgovarajući pritisak u gumama je od suštinskog značaja za menadžere voznog parka jer direktno utiče na bezbednost vozila i vozača i značajno utiče na troškove i ukupne performanse voznog parka. Naučite neke dobre prakse za održavanje odgovarajućeg pritiska u gumama u vozilima vašeg voznog parka kako biste povećali bezbednost i smanjili troškove.
Na sreću, postoje neke dobre prakse koje možete da primenite da biste održali optimalan pritisak u gumama u vozilima vašeg voznog parka, a to su:
Pratite uputstva navedena u priručnicima
U uputstvima proizvođača vozila i tehničkoj dokumentaciji možete pronaći informacije o ispravnom pritisku u gumama za svako vozilo. Međutim, bitno je imati na umu da se vrednosti uvek odnose na hladne pneumatike jer pritisak u gumama raste kako se gume zagrevaju na putu.
Znajte kada su vaše gume nedovoljno napumpane
Kada je guma nedovoljno napumpana, kontaktna površina se širi i veći deo opterećenja točka se primenjuje na spoljne ivice gume, što uzrokuje savijanje i zagrevanje gume iznad 150°C. Ovo može dovesti do propadanja strukture, odvajanja gazećeg sloja i komponenti kaiša, povećanog otpora kotrljanja i povećane potrošnje goriva. Očekivani životni vek guma se smanjuje za 15% kada su napumpane manje za 0,2 bara i za 45% kada su 0,6 bara ispod preporučenog pritiska.
Pored toga, nedovoljno naduvane gume više ne mogu da obezbede dovoljno bočno vođenje, a vozilo sporije reaguje na komande upravljanja, smanjujući pravolinijski put i put kočenja.
Ali šta uzrokuje nedovoljno naduvavanje pneumatika?
Gume neizbežno gube nešto vazduha zbog difuzije bočne strane i drugih faktora kao što su ostaci gazećeg sloja, oštećenje bočne strane ili čak neispravan ventil zbog prašine ili vlage. Štaviše, kada su pneumatici izloženi velikim opterećenjima, sve ove varijable mogu izazvati nedovoljnu napumpanost i kvar pneumatika. Iako gume često gube malu količinu vazduha u početku, gubitak pritiska postaje primetan tokom vremena i može biti opasan.
Pravite redovne provere
Održavanje punih mogućnosti pneumatika vaše flote, moguće je samo kroz redovne provere svih relevantnih parametara, kao što je kontinuirano praćenje pritiska u gumama i redovna vizuelna kontrola unutrašnjih i spoljašnjih bočnih strana svih guma vozila. Da biste održali odgovarajući pritisak u gumama u svom voznom parku, proveravajte pritisak svake dve nedelje ili, najkasnije, svake četiri nedelje.
Kao menadžer voznog parka, od suštinske je važnosti da date prioritet upravljanju pritiskom u gumama kao kritičnom aspektu upravljanja voznim parkom. Koristeći Frotcom-ovu integraciju sa ContiPressureCheck™, Continentalovim sistemom za praćenje guma, možete pratite pritisak i temperaturu svake gume. Omogućava vam da definišete granice pritiska i temperature za svako vozilo, a ako Frotcom otkrije situaciju van granica, biće generisano upozorenje za vozača ili bilo koga u vašoj kompaniji.
Kombinovanjem ove Frotcom integracije sa praksama koje smo naveli iznad, sigurno ćete optimizovati performanse vašeg voznog parka, poboljšati bezbednost vozača i uštedeti na potrošnji goriva i troškovima habanja guma.
*izvor: frotcom.com (Continental); foto: unsplash.com