Države članice EU imaju rok do 2023. da implementiraju novi sistem putarine koji daje velike podsticaje za kamione sa nultom emisijom štetnih gasova nakon što su poslanici EP glasali za usvajanje novog zakona. Ažurirani zakon o evrovinjeti može da se gleda kao prekretnicu za ekološki transport koji će imati koristi za klimu, kvalitet vazduha i prevoznike.
Do maja 2023. godine, prevoznicima koji koriste kamione sa nultom emisijom štetnih gasova – na baterije ili na vodonik – mora se dati popust od najmanje 50% na putarinu zasnovanu na udaljenosti. Države članice bi se mogle odlučiti da uvedu dodatne naknade zasnovane na CO2 na kamione na fosilna goriva, ili da primene obe mere. Sa putarinama koje prevoznike koštaju i do 25.000 evra godišnje po kamionu godišnje, prelazak na vozila sa nultom emisijom će značajno smanjiti njihove režijske troškove.
Džejms Niks, menadžer za politiku transporta u T&E, rekao je: „Ovo je prekretnica za ekološki transport. Kamioni na fosilna goriva će konačno morati da plate više ako emituju više, a prevoznici koji pređu na vozila bez emisija će smanjiti svoje troškove. Ali sat otkucava da nacionalne vlade imaju čistiji, pravedniji sistem na vreme. Evropa ne može više da čeka da se pozabavi ovim glavnim izvorom emisija.“
Novi zakon takođe zahteva od zemalja da primenjuju naknade za zagađenje vazduha za kamione od 2026. Danas samo četiri države članice naplaćuju kamionima svoje zagađivače vazduha, a obaveznost ovih naknada je veliki korak ka povratu punih troškova uticaja kamiona na zdravlje ljudi i životne sredine. Kombiji i minibusevi će takođe morati da se naplaćuju na osnovu njihovog ekološkog učinka od 2026.
Od 2024. nove putarine zasnovane na vremenu za kamione, koje su manje pravedne od putarine zasnovane na udaljenosti, biće ograničene na ograničene okolnosti. Ako tarife zasnovane na vremenu ostanu na glavnim autoputevima nakon aprila 2024., moraju se menjati u skladu sa emisijom CO2 kamiona.
Zemlje sa putevima sa naplatom putarine po ugovorima o koncesiji mogu izuzeti ove putarine od naplate i CO2 i naplate po osnovu zagađenja vazduha, ali samo dok se ovi ugovori ne obnove ili suštinski izmene.
Kamioni su odgovorni za 23% klimatskih emisija u EU iz drumskog saobraćaja i, prema podacima iz Kopenhagena, Pariza i Londona, čine više od 20% emisija drumskih vozila otrovnih NOx.
izvor: ecgassociation.eu
foto: pixabay.com